اولین سامانه ایرانی میز کار مجازی: مجازی سازی دسکتاپ (PVM Desktop) اولین سامانه ایرانی میز کار مجازی: مجازی سازی دسکتاپ (PVM Desktop)

PVM Desktop‌ یا «سامانه مدیریت میز کار مجازی پویش داده نوین» راهکار اختصاصی و انحصاری شرکت پویش داده نوین در جهت پیاده سازی تکنولوژی رایانش ابری خصوصی با سامانه نرم افزاری کاملا" ایرانی بوده که علاوه بر برخورداری از مزایای عمومی سامانههای خصوصی رایانش ابری، از ویژگیهای منحصر بفردی جهت استفاده بهینه از منابع سخت افزاری موجود و نیز سامانه پشتیبانگیری و مونیتورینگ اطلاعات برخوردار است.

مدل رایانشی بر پایه شبکه‌های بزرگ کامپیوتری مانند اینترنت است که الگویی تازه برای عرضه، مصرف و تحویل سرویس‌های فناوری اطلاعات (شامل سخت افزار، نرم افزار، اطلاعات، و سایر منابع اشتراکی رایانشی) با به کارگیری اینترنت ارائه می‌کند.

آنچه در این تعریف مشهود است این است که واژهٔ «ابر» واژه‌ای است استعاری که به اینترنت اشاره می‌کند و در نمودارهای شبکه‌های رایانه‌ای نیز از شکل ابر برای نشان دادن شبکهٔ اینترنت استفاده می‌شود. دلیل تشبیه اینترنت به ابر در این است که جزئیات رایانشها از دید کاربر مخفی می‌مانند و همچنین کاربران نیازی به کنترل یا تخصص فناوری زیرساخت ابری که از آن استفاده می‌کنند، ندارند. عمده مزایا و قابلیتهای رایانش ابری به شرح ذیل است:

 • خدمت‌محور
 • تحمل‌پذیری خطا
 • چند جنبه‌ای
 • مجازیسازی
 • مدیریت داده
 • هزینه راه‌اندازی ناچیز
 • مقیاس‌پذیر
 • استقلال از وسیله
 • تداوم و قابلیت اعتماد

کاربران شخصی و یا اداری به دلیل اتصال به شبکه‌های گوناگون و یا برای اهداف مختلف، نیازمند استفاده از سیستم‌های فیزیکی متفاوت و جداگانه‌ای میباشند. این موضوع علاوه بر اشغال فضای کار، افزایش مصرف برق، کاهش تمرکز کاربر را به همراه خواهد داشت. به منظور مرتفع ساختن این مشکلات و رسیدن به اهداف فوق محصول استراتژیک PVM Desktop‌ طراحی و توسعه یافته است.

PVM Desktop‌ در‌ واقع بستر پیادهسازی فناوری رایانش ابری را فراهم میآورد و کاربران را قادر میسازد تا با داشتن یک سکوی سخت‌افزاری، از چند سیستم‌ عامل مجزا و متفاوت بطور همزمان استفاده نمایند. بنابراین استفاده از این سیستم نیاز به وجود سیستمهای مجزا را مرتفع ساخته و علاوه بر خلوت سازی محیط کار، کاهش مصرف انرژی را نیز به دنبال دارد. در صورت وجود شبکه‌های مختلف در محیط فعالیت، این امکان وجود دارد تا هر ماشین‌ مجازی به شبکه مورد نیاز خود متصل شود.

استفاده از PVM Desktop‌ با توجه به توان سخت‌افزاری موجود، به دو شکل امکان‌پذیر است که به تفکیک مورد بررسی قرار میگیرند. قابل توجه است که در هر دو شیوه مورد اشاره برای PVM Desktop‌، مدیریت استفاده از USB و CD-ROM در دست مدیر شبکه (سیستم) خواهد بود که از نظر امنیتی بسیار قابل توجه است.

در برخی وضعیتها نیاز است تا یک کاربر به دلیل رعایت مباحث امنیتی و یا تفکیک سیستمها، از رایانه‌های متفاوتی جهت اهداف گوناگون استفاده کند. PVM Desktop‌ همانند تصویر ذیل امکان نصب و استفاده از سیستم‌عاملهای متعدد و کاملا مجزا را بر روی یک سیستم فراهم می‌آورد. بدین طریق کاربر شبکه نیازمند استفاده از سیستمهای متعدد و مجزا نمیباشد. این امر ضمن کاهش حجم فضای اشغال شده، کاهش مصرف برق و آرامش بیشتر را نیز به همراه دارد.

از سوی دیگر این امکان برای مدیر شبکه وجود دارد تا تمام PVM Desktop‌های موجود در شبکه خود را با استفاده از رابط کاربری مدیریت کند و برای رفع مشکلات احتمالی نیازمند حضور فیزیکی در محل کاربر نخواهد بود.

تصویر 1: PVM Desktop‌ ویرایش یک (نصب بر روی سیستم کاربر)

در شیوه دوم پیاده‌سازی PVM Desktop، تمامی سیستمها (سیستم‌عاملها)ی مورد نیاز کاربران به صورت ماشین مجازی و متمرکز راهاندازی میشوند. سپس امکان اتصال از راه دور برای کاربران با استفاده از Client Thin و یا هر شیوه اتصال از راه دور فراهم میگردد. در اینصورت ضمن مدیریت یکجا و یکپارچه تمامی سیستمهای کاربران، فضای دادهای تمامی کاربران به مرکز داده منتقل شده و به صورت متمرکز کنترل میشود.

تصویر 2: PVM Desktop‌ ویرایش دو (به صورت متمرکز)

PVM Desktop‌ نیاز به شبکه‌های فیزیکی گوناگون برای ایزوله کردن فضای کاری کاربر جهت شبکه داخلی و اینترنت (و یا هر شبکه مورد نظر دیگر) را مرتفع میسازد. PVM Desktop‌ از شبکه موجود برای تفکیک فضاهای کاری استفاده میکند که مزیت عمده این موضوع صرفه‌جویی در هزینه‌ها و جلوگیری از اتلاف منابع مالی سازمان میباشد. از دیگر مزایای PVM Desktop می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود.

 • امکان استفاده از PCهای موجود و قدیمی به عنوان سکوی کاربری
 • مکان استفاده از ThinClientهای موجود در سازمانها
 • افزایش امنیت
 • پشتیبانگیری از اطلاعات
 • عدم دسترسی کاربر به منابع سیستم فیزیکی
 • مدیریت از راه دور
 • کاهش هزینه ها
 • رهایی از خرابیهای مکرر سیستمهای کاربران

خواهشمند است جهت دانلود سامانه PVM و رابط کاربری آن بر روی لینک مقابل کلیک کنید:

 

دانلود سامانه PVM و رابط کاربری