تغییر اندازه پارتیشن ها در ویندوز

تغییر اندازه پارتیشن ها در ویندوزچکیده

در این مستند، نحوه تغییر اندازه پارتیشن ها در ویندوز با دو ابزار ویندوزی shrink , extend مورد بررسی قرارمی گیرد .

 

1 مقدمه

ابزارهای زیادی جهت تغییر اندازه پارتیشن ها در ویندوز وجود دارد که در اینجا به دو ابزار shrink , extend پرداخته شده است.که ابزارهای ارائه شده توسط مایکروسافت می‌باشند.

 

2 Shrink

2.1 معرفی Shrink

Shrink ابزاری است که با استفاده از آن می‌توان فضای استفاده شده توسط پارتیشن های اولیه و داریوهای منطقی را کاهش داد.برای مثال زمانی که شما به یک پارتیشن اضافه نیاز دارید ،می توانید با استفاده از Shrink ،فضای اضافه یک پارتیشن را جدا نموده و سپس با استفاده از آن یک پارتیشن جدید ایجاد نمایید.

جهت جدا نمودن فضای اضافه یک پارتیشن توسط Shrink می توان یکی از مسیرهای زیر را دنبال نمود.

  1. در کادر جستجوی از منوی Start عبارت "Partition" را تایپ کرده و از میان نتایج جستجو، بر روی عبارت "Create and format hard disk partitions" کلیک نمایید. (تصویر ۱)

  2. control panel > administrative tools> computer management > storage disk management <

 

تصویر 1: create and formate hard disk partition

در پنجره disk management (تصویر ۲)، در پایین پنجره، بر روی پارتیشن مورد نظر ، راست کلیک کرده و گزینه shrink volume را انتخاب نمایید(تصویر ۳) ،سپس بر روی shrink کلیک گردد(تصویر ۴) .

 

تصویر 2: Disk Management

 

تصویر 3: Shrink Volume

 

تصویر 4: Shrink partition

فضای جدا شده از پارتیشن، در قسمت unallocated قرار می گیرد. می توان از این فضا برای اضافه کردن به پارتیشن دیگری استفاده نمود. یا پارتیشن جدیدی ایجاد کرد.

 

2.2 معرفی Extend

Extend ابزاری است که با استفاده از آن می‌توان فضای یک پارتیشن را گسترش داد. میزان فضایی که به هیچ پارتیشنی تخصیص داده نشده است در قسمت unallocated قرار دارد و Extend تنها با استفاده از این فضا مقدار حجم یک پارتیشن را افزیش می دهد.

 

اضافه نمودن فضای unallocated به پارتیشن توسط ابزار extend:

در پنجره Disk management بر روی پارتیشن مورد نظر راست کلیک کرده و گزینه Extend Volume را انتخاب نمایید .در قسمت Select the amount of space ،میزان حجمی که قصد اضافه نمودن به این پارتیشن را دارید، وارد کرده(تصویر ۵) و سپس next را انتخاب نمایید و در آخر بر روی Finish کلیک نمایید.

 

تصویر 5: Extend Volume Wizard

برای اعمال تغییرات سیستم را Restart نمایید.