تنظیمات ساعت ماشینهای مجازی

تنظیمات ساعت ماشینهای مجازیتنظیم ساعت ماشین مجازی به صورت دوره ای

در این روش با استفاده از یک برنامه ساعت سیستم عامل ماشین مجازی به صورت مکرر با ساعت سرور ساعت بروز میشود. در ادامه نحوه نصب این برنامه و نیز و تنظیمات لازم جهت راه اندازی خودکار آن در سیستم عامل های لینوکس و ویندوز تشریح شده است:

برای بروز کردن سیستم عامل لینوکس ابتدا باید دستور ntpdate را نصب کرد. برای اطمینان از اینکه این دستور نصب شده است یا خیر کافی است این دستور را اجرا کنید. در صورت مواجه با خطای command not found باید دستور را نصب کنید. برای نصب این برنامه نیازی به نصب و راه اندازی سرویس ntpd نیست. بنابراین با اجرای دستور زیر برنامه ntpdate را نصب میکنیم

برای سیستم عامل debian دستور

 apt-get install ntpdate

 

و برای سیستم عامل redhat/fedora/centos/sl دستور زیر را اجرامیکنیم

 yum install ntpdate

 

بعد از نصب برنامه فوق با اجرای دستور زیر به صورت دستی اجرای آن را تست کنید: به جای عبارت x.x.x.x آدرس سرور ساعت خود را وارد نمایید.

 ntpdate -u x.x.x.x

 

بعد از اجرای دستور فوق باید ساعت سیستم به هنگام شده باشد. برای ذخیره تغییرات ساعت در ساعت سخت افزاری سرور باید دستور زیر را هم اجرا کرد:

 hwclock --systohc

برای خودکار اجرای دو دستور فوق میتوان دستورات زیر را در کران تنظیم کردکه به صورت یک ساعت یک بار اجرا شوند. به این منظور دستورات را در یک فایل اسکریپت قرار داده و آن‌ را در شاخه /etc/corn.hourly کپی میکنیم.

echo '#!/bin/sh' > /etc/cron.hourly/ntpdate

echo '/usr/sbin/ntpdate -u x.x.x.x 1> /dev/null 2>&1' >>

/etc/cron.hourly/ntpdate

echo '/sbin/hwclock --systohc 1> /dev/null 2>&1' >>

/etc/cron.hourly/ntpdate

chmod +x /etc/cron.hourly/ntpdate

 

سیستم عامل ویندوز

در این سیستم عامل روش‌های مختلف و دستورالعملهای زیادی وجود دارد. جهت راحتی کار از برنامه nettime استفاده شده است. این برنامه متن باز و رایگان بوده و قابل دریافت از طریق لینک زیر میباشد:

 http://sourceforge.net/projects/nettime/ 

 

بعد از نصب این برنامه یک آیکون کوچک در قسمت system tray ویندوز اضافه میشود. با کلیک روی این آیکون و انتخاب کلید setting یک فرم مخصوص باز میشود. در این فرم به جای سه آدرس پیش‌فرض time server سرور دلخواه خود را وارد کنید. بعد از ذخیره تنظیمات و بازگشت به منوی اصلی گزینه update now را فشار دهید. ساعت ویندوز شما تنظیم خواهد شد.