جهان بینی

جهان بینی


هر حرکت موفق انسانی بر مبنای یک جهان‌بینی شکل می‌‌گیرد که این جهان‌بینی توجیه‌کننده اهداف، ابزار و شیوه برخورد شرکت با مباحث پیش آمده در طول دوران حیات آن می‌‌باشد.

شرکت پویش داده نوین نیز بر مبنای این اصل و بر طبق اصول و اعتقادات دینی (اسلامی) و اصول ملی (ایرانی) جهان‌بینی خود را به اینگونه تعریف می‌‌کند:

با الهام از گفته مولایمان حضرت امام حسین (ع) به نقل از سخنان پیامبر مکرم اسلام حضرت محمد (ص) : «خداوند بزرگ، کارهای بزرگ و مرتفع را دوست می‌‌دارد و از چیزهای پست بدش می‌آید» و همچنین با پیروی از آیه شریفه [1] «و كسانی هستند كه می‌‌گويند: «پروردگارا، به ما از همسران و فرزندانمان آن ده كه مايه روشنى چشمان [ما] باشد، و ما را پيشواى پرهيزگاران گردان.» » از خداوند بزرگ می‌‌خواهیم تا به ما توفیق انجام کارهایی بزرگ و شایسته آنچنان که پیامبر عزیزمان فرموده‌اند عطا کرده و توانایی حرکت مناسب در این مسیر را به ما عطا کند تا به یک الگو و اسوه و پیشوا در سطح دینی و ملی تبدیل گردیم.  

با استعانت به آیه شریفه [2] «در حقيقت، خدا حال قومى را تغيير نمی‌‌دهد تا آنان حال خود را تغيير دهند» و همچنین با اتکا به ضرب المثل «از تو حرکت از خدا برکت» با هدف انجام کارهایی پسندیده و تاثیر گذار در عرصه صنعت نرم‌افزار در کشور اسلامی ایران و به جهت تبعیت از امر حتمی الهی مبنی بر لزوم حرکت به جهت قرارگیری در پرتو مشمولیت الطاف الهی، با استعانت از خدای متعال و با ذکر و توسل به نام مولایمان حضرت امام علی (ع)، قدم در این عرصه می‌‌گذاریم.

نظر به مشکلات پیش رو در هر حرکت اصلاحی و ابداعی، به آیه شریفه «پس، همان گونه كه دستور يافته‌‏اى ايستادگى كن، و هر كه با تو توبه كرده [نيز چنين كند]، و طغيان مكنيد كه او به آنچه انجام می‏دهيد بيناست.»، توسل می‌‌جوییم و از خداوند متعال طلب صبر و استقامت و دوری از جزع و فزع در این مسیر و خارج نشدن از مسیر عدل و انصاف می‌‌کنیم و به دعای حضرت موسی تمسک می‌‌جوییم که [3] «گفت: «پروردگارا، سينه‌‏ام را گشاده گردان، و كارم را براى من آسان ساز، و از زبانم گره بگشاى، [تا] سخنم را بفهمند، و براى من دستيارى از كسانم قرار ده، هارون برادرم را، پشتم را به او استوار كن، و او را شريك كارم گردان، تا تو را فراوان تسبيح گوييم، و بسيار به ياد تو باشيم،» و از خداوند می‌‌خواهیم که به ما در این مسیر شرح صدر و آسانی امر عطا کند و پیچیدگی‌‌ها را از دست و زبان و عقل و درک ما بگشاید و ما را از کج فهمی‌‌ها و سوء تفاهم‌‌ها در این مسیر حفظ نماید. به ما دید باز و علم حرکت عطا کرده و اشخاصی کاردان، دانا و متعهد در مسیر حرکت ما قرار داده و به ما توفیق کمک از ایشان و همکاری با آنها را عطا فرموده تا به خواست خدا «تسبیح‌گو و ثناگوی صبح و شام او باشیم».

و استناد میکنیم به آیه [4] «و زندگى دنيا جز بازى و سرگرمى نيست، و قطعاً سراى بازپسين براى كسانى كه پرهيزگارى می‌‌كنند بهتر است. آيا نمی‌انديشيد؟» و از خداوند متعال می‌‌خواهیم که به ما خلوص نیت عطا کرده و ما را از هرگونه دلبستگی به دنیا و ظواهر آن حفظ فرموده و اتحاد این جمع را همیشه حفظ نماید و ما را از دودستگی و افتراق‌‌ها حفظ کرده و ما را در مسیر سعادت دنیا و آخرت قرار دهد. و به حکم آیه [5] «و اينكه براى انسان جز حاصل تلاش او نيست.» متعهد می‌‌گردیم که تمامی تلاش خود را در جهت نیل به اهداف انجام داده و از خداوند متعال می‌‌خواهیم تا این تلاشها را ذخیره آخرت ما قرار داده و موجبات عظمت اسلام و زمینه‌ساز ظهور امام زمان، و دل امام زمان را از کوشش‌‌ها و تلاش‌‌های ما شاد گرداند.

و از او می‌‌خواهیم تا ما را در مقابله فتنه بدخواهان و گویش بدگویان حفظ و محافظت بفرماید [6] «سخن آنان تو را غمگين نكند، زيرا عزّت، همه از آنِ خداست. او شنواى داناست.» و در هر حال از هرگونه تفکر ناصحیح و انجام هر نوع عمل نادرست به او پناه می‌‌بریم «و اگر دمدمه‏اى از شيطان تو را از جاى درآورد، پس به خدا پناه ببر كه او خود شنواى داناست.»

و این مهم میسر نگردد جز با لطف و عنایات حضرت حق.

 


[1] فرقان،‌ آیه ۷۴

[2] رعد، آیه ۱۱

[3] طه، آیات ۲۵ الی ۳۴

[4] انعام، آیه ۳۲

[5] نجم، آیه ۳۹

[6] یونس، آیه ۶۵