رفع خرابی فایل‌های سیستمی در Window 10

رفع خرابی فایل‌های سیستمی در Window 10چکیده

در این مستند برطرف کردن خطای فایل‌های سیستمی در ویندوز 10 بررسی می شود.

 

 

1 مقدمه

یکی از مهم‌ترین تهدیداتی که در کمین داده‌های یک سرور میباشد خرابی فایل سیستم میباشد. دلیل بروز این خرابی عمدتا خرابی در دیسک سرور و یا قطعی ها مکرر برق و خاموش شدن ناگهای سرور میباشد.. شرکت مایکروسافت دو ابزار System File Checker و DISM را جهت مدیریت این دسته از مشکلات توصیه می‌کند. در ادامه قصد داریم این دو ابزار ویندوز را بررسی نماییم.

 

2 ابزار System File Checker

این ابزار تمام فایل‌های سیستمی را اسکن و هر گونه خرابی یا تغییر درآن را هشدار و بعد فایل‌های اصلی و سالم را جایگزین فایل‌های تغییر کرده وخراب می نماید. دقت کنید که این روش زمانی استفاده می‌شود که فایلهای ویندوز دچار مشکل شده است.

جهت استفاده از ابزار System File Checker بایستیCommand Prompt به صورت Run As Administrator را اجرا نمایید.

 

تصویر 1: Command Prompt For sfc

در پنجره Command Prompt دستور sfc /checknow را اجرا نمایید.

 

تصویر 2: command sfc

عملیات چک کردن فایل‌ها 5 تا 10 دقیقه طول می‌کشد . در صورتی که در فایل‌های سیستمی مشکلی وجود نداشته باشد پیغام Windows Resource Protection did not find any integrity violations نمایش داده می‌شود.

در صورتی که پیغام ‘Windows Resource Protection found corrupt files but was unable to fix some of them نمایش داده شود ابزار System File Checker نمی توانند مشکل فایل‌های خراب پیدا شده را برطرف کند. بنابراین باید سیستم را به حالت safe mode بوت نمایید برای انجام این کار کلید Shift را نگه دارید و گزینه Restart را از منوی start انتخاب نمایید تا منوی Choose an option نمایش داده شود سپس از منوی نمایش داده شد به ترتیب گزینه های Troubleshoot ، Advanced options ،Startup Settings ، Restart را انتخاب نمایید.بعد از اولین restart ، مجدداً ابزار System File Checker را اجرا نمایید در صورتی Windows Resource Protection did not find any integrity violations نمایش داده شود مشکل فایل‌های سیستمی بر طرف شده است در غیر این صورت می‌توان از ابزار ِDISM استفاده نمود.

 

3 ابزار DISM

DISM مخفف شده جمله Deployment Image and Servicing management می باشد. این ابزار خطاهایی که مانع کارکرد درست ابزار System File Checker می شوند را برطرف میکند. جهت استفاده از این ابزار همانند ابزار قبل در پنجره Command Prompt دستور زیر را اجرا نمایید.

DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth


تصویر 3: command DISM

بعد از اجرای دستور فوق سیستم عامل باید راه اندازی مجدد گردد. بعد از ریست شدن سیستم مجدداً از ابزار System File Checker برای برطرف شدن فایل‌های سیستمی استفاد کنید تا فایل‌های اصلی جایگزین فایل‌های خراب شود.

 

4 ابزارهای System Restore/Reset

در صورتی که دو ابزار توضیح داده شده به برطرف کردن فایل‌های خراب ما کمکی نکرد می‌توان از ابزار System Restore استفاده نمود. این فابلیت در صورتی قابل استفاده است که از قبل فعال شده باشد.

در صورت غیرفعال بودن این قابلیت در ویندوز میتوان به روش زیر آنرا فعال کرد. برای انجام این کار از منوی Start عبارت create a restore point را جستجو نمایید.و طبق تصاویر زیر عمل نمایید.

تصویر 4: enable restore point

 

تصویر 5: setting restore point

نکته:Max Usage حداکثر فضای اختصاص داده شده از هارد دیسک به Restore Point می باشد.

بعد از تهیه Restore Point هر موقع سیستم عامل شما دچار مشکل شود می‌توانید از آن استفاده نمایید.

تصویر 6: setting restore point

5 نصب مجدد ویندوز

اگر به هر دلیلی مشکل ویندوز حل نشد اجبارا باید ویندوز را Reset یا مجدداً نصب نمایید که این روش باعث حذف برنامه‌ها و تنظیمات سیستم می‌شود ولی می‌توانید اطلاعات شخصی خود را نگهداری نمایید. جهت انجام این کار مسیر زیر را دنبال نمایید:

Settings > Update & Security > Recovery (left pane) > Get Started

در صورتی که می‌خواهید اطلاعات شخصی را نگه دارید گزینه Keep My File را انتخاب و مراحل را تا انتها دنبال نمایید.

 

تصویر 7: setting reset window