سیستم عامل جدید گوگل به نام فیوشا

سیستم عامل جدید گوگل به نام فیوشاگوگل در حال کار بر روی سیستم عامل جدیدی به نام فیوشا (Fuchsia) هست که طبق توضیحات عنوان شده در مورد آن کرنل این سیستم عامل کرنل لینوکس نیست. این سیستم عامل بر اساس میکروکرنلی با نام مگنتا (Magenta) توسعه یافته است.


https://fuchsia.googlesource.com/magenta/


این کرنل توسط گوگل در حال توسعه است و فیوشا بر فراز آن توسعه می یابد. به نظر میرسد که این سیستم عامل برای سیستمهای موبایلی، ماشینها و سیستمهای Embedded در حال توسعه میباشد.

نکته جالب در مورد این پروژه عدم استفاده از کرنل لینوکس است. گوگل اقدام به ساخت یک کرنل کرده است که معمولا این رفتار را در کشور ما با عنوان «اختراع دوباره چرخ» رد میکنند. کلام رایج: وقتی هست چرا ایجاد کنیم؟

یاد ایام ابتدایی ارایه PVM افتادم که با واژه «شما دوباره چرخ رو اختراع کردید» بسیار مواجه میشدیم.

فضای فکری مردان تکنولوژی در ورای مرزهای ایران به قدری وسیع هست که حتی سیستم عامل را هم مجدد مینویسند و در مسیر جدیدی حرکت میکنند. کاری که شاید از نظر ما غیر معقول به نظر برسد!!!

با این وجود به نظر میرسد آینده فناوری اطلاعات با دنیای امروز خیلی متفاوت باشد. احتمالا پیدایش سیستم عاملهای جدید با تعاریف جدید، سیستم عاملهای اختصاصی شرکتهای فناوری اطلاعات و متعاقبا فرصتهای بی نظیر جدید از جمله پدیده های سالهای آینده دنیای فناوری اطلاعات باشند.

چه زیباست رقص تکنولوژی ....
پاینده باشید.

 

  • نویسنده: حمید رضا جعفریان مقدم، مدیرعامل شرکت پویش داده نوین