فناوری اطلاعات به عنوان یک صنعت خشک و پربازده می تواند یزد را متحول کند.

فناوری اطلاعات به عنوان یک صنعت خشک و پربازده می تواند یزد را متحول کند.


در مصاحبه با مدیر عامل شرکت مطرح شد:

مدیر عامل شرکت پویش داده نوین بیان نمودند که: «فناوری اطلاعات به عنوان یک صنعت خشک و پربازده می تواند یزد را متحول کند.»

شرکت پویش داده نوین در سال 1384 توسط جمعی از متخصصین و مهندسین خلاق و جوان تأسیس شد. این شرکت در اوایل تاسیس در حوزه تولید نرم افزار های سیستمی و امنیت  شبکه فعال بود و در حال حاضر نیز علاوه بر فعالیت در حوزه رایانش ابری، توانسته در زمرۀ شرکت های دانش بنیان موفق قرار گیرد. متن زیر حاصل گفتگو با حمید رضا جعفریان مقدم مدیرعامل شرکت پویش داده نوین است که در ادامه می خوانید:

1. لطفا ابتدا مختصری از شرکت و شروع فعالیت آن بگویید.

شرکت پویش داده نوین در سال 1384 با فعالیت در حوزه تولید نرم افزار های سیستمی و امنیت  شبکه فعال کار خود را آغاز کرد و هم اکنون با 10 سال سابقه با تکیه بر دارایی غنی فنی و سازمانی خود در حوزه رایانش ابری به فعالیت خود ادامه می دهد و موفق شده اولین سامانه ایرانی مجازی سازی سرورها به نام PVM و اولین سامانه ایرانی رایانش ابری به نام PVM Cloud  را تولید و عرضه نماید.

محصولات شرکت در حوزه زیرساخت فناوری اطلاعات قراردارند که عامه مردم به صورت غیر مستقیم با آن در ارتباط هستند. این حوزه دارای اهمیت بسیار زیادی از نظر مباحث امنیتی است که پویش داده نوین با سابقه امنیتی خود تمامی تلاش خود را در جهت افزایش امنیت و استقلال در حوزه زیرساخت در کشور به کار بسته است.

2. هدف از تاسیس این شرکت چه بوده است؟

دستیابی به جایگاه برتر و تأثیرگذار در عرصه صنعت نرم‌افزار، دستیابی به محصولی زیرساختی، استراتژیک و قابل رقابت در سطح کشوری و جهانی، تلاش در جهت کارآفرینی و ایجاد اشتغال قشر تحصیل کرده، تلاش در جهت کاربردی نمودن قابلیت‌های فناوری اطلاعات در حوزه‌های مختلف کسب و کار، همکاری با مراکز پژوهشی و تحقیقاتی به منظور تبادل تجربیات و افزایش توان فنی از عمده اهداف این شرکت است.

3. سرمایه ی اولیه تان برای شروع به چه صورت بود؟

سرمایه اول شروع کار شرکت در سال 1384 پنج میلیون تومان بوده است.

4. مختصری از زمینه های فعالیت شرکت بگویید.

شرکت پویش داده نوین هم اکنون در زمینه رایانش ابری فعالیت دارد.این شرکت توانسته جهت رفع نیازهای زیرساختی کشور در حوزه رایانش ابری اولین سامانه ایرانی مجازی سازی سرورها به نام PVM را تولید نماید. مجازی سازی، فناوری عمده و پایۀ رایانش ابری است. مجازی سازی امکان استفاده از چندین سیستم عامل مختلف و مستقل، به صورت همزمان، بر روی یک سخت افزار (Case یا سرور) را فراهم می آورد. کاهش هزینه ها، چه در حوزه انرژی و چه در حوزه خرید سخت افزار، حفاظت از مهمترین دارایی سازمانها یعنی اطلاعات، پیاده سازی ملزومات پدافند غیر عامل و افزایش امنیت از عمده PVM برای سازمانها است.

از دیگر محصولات شرکت میز کار مجازی پویش داده نوین به نام PVM Desktop است. این محصول که به عنوان یکی از سرویس های رایانش ابری عرضه می شود، کاهش چشمگیری در هزینه های پشتیبانی کاربران برای سازمانها به ارمغان آورده است.

با استفاده از این سامانه تمام نیازمندیهای پردازشی و ذخیره سازی کاربر به اتاق سرور منتقل می شود و دیگر سیستم عاملی در سمت کاربر به معنای امروزی آن وجود ندارد.

از جمله مزیتهای این محصول، مدیریت و پشتیبانی سریع و آسان کاربران، پشتیبان گیری متمرکز از اطلاعات کاربران بر اساس سیاست مرکز داده و رهایی از خرابیهای مکرر سیستم های کاربران است.

قابل ذکر که محصولات شرکت پویش داده نوین هم اکنون در بیش از 60 نهاد خصوصی/دولتی در حال بهره برداری است.

این شرکت بر اساس چه اولویت هایی به عنوان شرکت دانش بنیان انتخاب شد؟

شرکت پویش داده نوین به دلیل تولید اولین سامانه ایرانی مجازی سازی سرورها (PVM) به عنوان شرکت دانش بنیان شناخته شد. البته این سامانه در رده تکنولوژیهای High Tech قرار دارد و تولید آن دارای پیچیدگیهای ویژه و منحصر به فردی است.

5. این شرکت می­تواند تنها با اکتفا  به دانش  فعالیت کند و یا سرمایۀ مادی خاصی هم نیاز دارد؟

بدیهی است تبدیل هر نوع علم به عمل نیازمند حمایتهای مالی و سرمایه‌گذاری ‌های لازم است. در طی سالهای گذشته، شرکت پویش داده نوین در حوزه مجازی سرورها دانش و تجربه بسیار ارزنده ای را کسب کرده به نحوی که می توان ادعا نمود این شرکت در زمینه مجازی سازی سرورها خودکفا شده است و می تواند دانش خود را به سایر شرکتها و سازمانها ارائه نماید.

هم اکنون شرکت پویش داده نوین در حال تلاش برای دستیابی به فناوری نوین رایانش ابری است. در این راستا لازم است دانش و تجربه شرکت در زمینه مجازی سازی به روز شود و از طرفی دانشهای جدید کسب گردد. بی شک دست یافتن به دانش رایانش ابری و عملی نمودن این دانش نیازمند حمایتهای مادی و معنوی نهادها و سازمانهای ذیربط خواهد بود.

6. از عملکرد شرکت در سال گذشته بگویید و اینکه در سال جدید تاکنون با چند درصد پیشرفت روبرو بوده اید؟

سال گذشته محصول این شرکت در چرخه توسعه بسیار نقش مهمی را ایفا کرد. ارائه محصول در قالب لوح فشرده و امکان دانلود آن از طریق سایت شرکت برای مخاطبان هدف اصلی شرکت در سال 1393 بود که خوشبختانه این مهم انجام شد. هم اکنون نیز مخاطبان قادرند از طریق سایت شرکت پویش داده نوین به آدرس www.pdnsoft.com اقدام به دانلود سامانه PVM نمایند و با استفاده از راهنمای موجود در سایت عملیات نصب و بهره برداری را انجام دهند.

7. در استان یزد تا چه اندازه مباحث دانش بنیانی شناخته شده است و به آن بها داده می­ شود؟

عامه مردم شناخت کمی دارند و کمتر به سراغ آن می‌روند. ولی سازمانهای دولتی شناخت بهتری دارند و این موضوع یزد را در سطح کشور، در جایگاه متوسط به بالا قرار داده است.  البته عمدتا استفاده از طرحها و محصولات دانش بنیان در سازمانهای دولتی ، در اولویت آخر قرار می‌گیرد. مدیران مالی سازمانهای دولتی مصارف بودجه خود را بیشتر به فعالیتهای جاری سازمان اختصاص می‌دهند و کسری بودجه در سالهای اخیر  عملا به کمرنگ شدن استفاده از محصولات دانش بنیان منجر شده است.

8. آیا راهکاری برای  شناخت بیشتر شرکت های دانش بنیان به عموم مردم استان دارید؟

مهمترین عاملی که می تواند به این موضوع کمک کند تقویت شرکتهای دانش بنیان است که این امر به عمومی تر شدن محصولات دانش بنیان منجر می شود.

9. در حال حاضر چند ایده از این شرکت مورد قبول واقع شده است؟

تاکنون اکثر ایده های این شرکت به مصرف سازمانهای دولتی و خصوصی رسیده است و مردم به طور غیر مستقیم از نتایج آن بهره برده اند و در حال حاضر نیز بیش از 10 ایده در شرکت ایجاد شده که این ایده ها با توجه به زمینه فعالیت شرکت ، در حوزه IT مصرف شده اند.

10. مهمترین مشکلاتی که در حال حاضر بر سر راه شرکت قرار دارد چیست؟

در حوزه نرم افزار عمده مشکلی که شرکتهای نرم افزاری از آن صدمه دیده اند بحث Copy Right است. البته این موضوع برای اکثر مدیران فناوری اطلاعات سازمانها مشخص شده است که یکی از مهمترین نیازمندیهای نرم افزارهای سازمانی بحث پشتیبانی است که این موضوع در بحث نرم افزارهای زیرساختی همچون مجازی سازی، چندین برابر می شود.

11. در پایان اگر درخواستی از مسولین پارک و استان دارید، بفرمایید؟

در وهله اول از تمامی تلاشگران تشکر می کنم، خوشبختانه نظام اداری استان یزد در سطح کشور دارای رتبه قابل توجهی است که یکی از مهمترین دلایل آن پشتکار، تلاشگری و تفکر اقتصادی یزدیها است.

تنها نکته ای که شاید بیان آن خالی از لطف نباشد این است که فناوری اطلاعات به عنوان یک صنعت خشک و پربازده می تواند استان یزد را متحول کند در نتیجه چنانچه برنامه ریزی های صنعتی در استان در جهت رشد حوزه آی.تی صورت گیرد، به یقین آینده ای درخشان برای استان رقم خواهد خورد.

منبع: وب سایت پارک علم و فناوری یزد