مدیریت Storage ها (Storage Management)

مدیریت Storage ها (Storage Management)در زمان ساخت یک ماشین مجازی و در هنگام اضافه نمودن یک دیسک، می توان از لیست Storage ها یکی را انتخاب کرده و سپس از میان دیسک های داخل آن یکی را به عنوان دیسک معرفی کنیم . عمل ساخت Storage و اضافه نمودن دیسک داخل آن،  در بخش Storage Management انجام می‌گیرد.

 

با ورود به قسمت Storage Management در بالا لیستی از Storage ها مشاهده می‌گردد که با کلیک بر روی نام هرStorage لیستی از دیسک های داخل آن در پایین نمایش داده می‌شود .

 

35

فرم مدیریت دیسک ها: برای اضافه کردن یک Storage جدید بر روی کلید Add در بالای صفحه کلیک می‌کنیم .

 

36

فرم اضافه نمودن Storage

 

ابتدا یک نام برای Storage وارد کرده و سپس در قسمت Content Type نوع دیسک های داخل انرا مشخص می نماییم .نوع محتوای یک Storage می‌تواند ISO و یا Data باشد .

چنانچه Storage دارای محتوای ISO باشد برای اضافه نمودنCD-ROM ، و چنانچه دارای محتوای Data باشد برای هارد دیسک استفاده می‌گردد .به عبارت دیگر در هنگام ساخت ماشین جدید و در هنگام اضافه نمودن دیسک ، چنانچه بخواهیم یکCD-ROM اضافه کنیم تنها از Storage هایی که دارای نوع ISO باشند می‌توانیم استفاده نماییم .

در قسمت Storage Type فرمت دیسک ها را از لیست موجود انتخاب کرده و در قسمت Storage Path مسیر فیزیکی که Storage در آن ذخیره می‌شود را مشخص میکنیم . لازم به ذکر است که این مسیر بایستی بر روی سرور وجود داشته باشد .

پس از ساخت یک Storage بر روی نام آن کلیک کرده و با زدن کلید Add در پایین صفحه می‌توانیم یک دیسک و یا ISO به آن اضافه نماییم .

برای اضافه نمودن یک ISO بایستی یک نام وارد کرده و سپس در قسمت Physical Name مسیر فیزیکی و نام دقیق فایل ISO موجود بر روی سرور را وارد نماییم .

 

37

فرم اضافه نمودن ISO: برای اضافه یک دیسک ابتدا نام و حجم دیسک را وارد کرده و سپس در قسمت Disk Format فرمت انرا مشخص می نماییم .فرمت دیسک می‌تواند یکی از دو نوع Raw و یا Sparse باشد .همانگونه که قبلاً اشاره شد فرمت Sparse حجم کمتری نسبت بهRaw اشغال کرده اما سرعت پایینتری نیز دارد .

 

پس از آن با کلیک بر روی Advanced و در قسمت Physical Name نام دیسک موجود بر روی سرور را وارد می نماییم .این دیسک بایستی در مسیر Storage باشد .چنانچه هیچ نامی وارد نکنیم یک دیسک خالی در مسیر Storage ساخته می‌شود .

 

38

 فرم اضافه نمودن دیسک در Storage