میزگرد تخصصی " تحلیل وضعیت و بازار IT در استان" با حضور مدیر عامل شرکت پویش داده نوین

میزگرد تخصصی " تحلیل وضعیت و بازار IT در استان" با حضور مدیر عامل شرکت پویش داده نوینمیزگرد تخصصی " تحلیل وضعیت و بازار IT در استان" با حضور مدیران عامل شرکت های پویش داده نوین  و پیشگامان فناوری اطلاعات ایساتیس و از مدیران شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری یزد و فعال در حوزه فناوری اطلاعات به میزبانی همشهری یزد برگزار شد

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، با توجه اینکه امروزه فناوری اطلاعات با شتاب فزاینده ای در حال تغییر جهان در کلیه عرصه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است و با توجه به جایگاه برتر استان یزد در حوزه فناوری اطلاعات در سال های اخیر، پارک علم و فناوری یزد میزگردی با عنوان " تحلیل وضعیت و بازار IT در استان" را با حضور کارشناسان این حوزه و همچنین علی اکبر قیومی به عنوان مدیر میزگرد در دفتر روزنامه همشهری یزد برگزار کرد که در این میزگرد مسائلی چون سهم استان در بازار فناوری اطلاعات کشور، آینده نگری و پیش بینی روند توسعه فناوری اطلاعات در استان و مشکلات پیش روی شرکت های پارک علم و فناوری یزد در حوزه IT مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفتند.

 

در ادامه متن مصاحبه با مدیر عامل شرکت پویش داده نوین جناب آقای حمید رضا جعفریان مقدم ارائه شده است.

 

  • عدم توازن پیشرفت خدماتی و تولیدی در حوزه فناوری اطلاعات 

مدیرعامل پویش داده نوین نیز در این میزگرد اظهار داشت: حوزه IT یک حوزه پیشران است و در چند سال اخیر پیشرفت های خوبی در این حوزه در کشور داشته ایم اما عمده پیشرفت ها در این زمینه ها در بخش خدماتی بوده است و نه تولیدی.

حمیدرضا جعفریان مقدم ادامه داد: در کشور در حوزه IT و مسائل امنیتی آن با پارادوکس مواجه هستیم. توسعه IT در کشور هم تهدید است و هم فرصت. اگر در حوزه خدمات پیشرفت کنیم تهدیدها افزایش و اگر در حوزه تولید بیشتر رشد کنیم، فرصت های خوبی برای کشور ایجاد خواهد شد.

وی عنوان کرد: در حال حاضر پیشرفت های حوزه فناوری اطلاعات نامتوازن است و در زمینه تولید و خدمات پیشرفت متعادل نداریم، در این حوزه سرمایه گذاری مناسب انجام نمی شود، بحث کپی رایت رعایت نمی شود و ضریب امنیت به دلیل انتقال اطلاعات کم است و دغدغه مسئولان در این زمینه بسیار افزایش پیدا کرده است

 

  • حمایت از محصول بومی؛ دغدغه فعالان حوزه IT

حمیدرضا جعفریان مقدم با اشاره به روند کند تولید فناوری اطلاعات در کشور بیان کرد: از محصول بومی به دلیل اینکه اطلاعات زیادی از تولید کننده را  به مصرف کننده انتقال می دهد، در حوزه فراسرزمینی نمی توان استفاده کرد. اما اگر این محصول در خود کشور خریداری شود، مشکلی ایجاد نخواهد شد و اکنون به دلایل امنیتی، تبعیض ناخواسته ای به نفع محصول خارجی ایجاد شده است.

وی ادامه داد: استان یزد از نظر فناوری اطلاعات در سطح کشور، جایگاه قابل قبولی را داراست و شرکت های زیادی در این حوزه فعالیت می کنند، اما سرعت پیشرفت استان نسبت به استان های دیگر کند شده است.

جعفریان مقدم افزود: در حال حاضر تعداد زیادی شرکت در این زمینه ایجاد شده است که تنها ده درصد از آن ها فعال هستند زیرا فرهنگ بین سازمانی در یزد خوب رشد نکرده است و شرکت های IT همکاری خوبی با یکدیگر ندارند.  

 

  • بها دادن به حوزه فناوری اطلاعات؛ تنها راهکار گریز از اقتصاد خاکی

مدیرعامل شرکت پویش داده نوین خاطر نشان کرد: در حال حاضر اقتصاد یزد، اقتصادی بر مبنای خاک، معادن، کاشی و آجر است که اگر این وضعیت اصلاح نشود، اقتصاد استان با وضع تاسف باری روبرو خواهد شد که تنها راهکار آن این است که به حوزهIT  از صدر حاکمیت تا رده های پایین تر بها داده شود و سیاست ها تغییر پیدا کند تا بتوانیم اقتصاد خاکی یزد را نجات دهیم

 

  • لزوم افزایش تعاملات صنعتگران با موسسات دانش بنیان 

حمیدرضا جعفریان مقدم، فاصله زیاد صنعت و دانشگاه را از دیگر مشکلات این حوزه دانست و افزود: نیروی انسانی با دانش کافی برای حوزه IT بسیار کم است، در حالی که رشته های دانشگاهی این حوزه افزایش پیدا کرده اما نیروی انسانی خوبی تربیت نشده است.  

وی در بخش دیگری از سخنان خود، خواستار افزایش تبلیغات و اطلاع رسانی به منظور شناساندن پارک علم و فناوری یزد به مردم شد و گفت: شرکت ها بعد از یک دوره قرار گرفتن در پارک دچار روزمرگی می شوند و این سوال به وجود می آید که برای چه در این مجموعه باقی مانده اند زیرا خدمات و تعاملات پارک مشخص نیست و ارزیابی شرکت ها به روش کاملا دانشگاهی صورت می گیرد.

جعفریان مقدم در پایان یزد را مهد کارآفرینی توصیف کرد و اظهار داشت: صنعتگران، دانشگاهیان و مجموعه پارک علم و فناوری یزد باید تعاملات بیشتری داشته باشند تا صنعتگران از توانایی های حوزه دانش بنیان بهره ببرند و مسیر سرمایه گذاری را به سمت شرکت های دانش بنیان سوق داده و شاهد خروجی بسیار ارزشمندی در حوزه فناوری اطلاعات باشیم.

 

  • منبع: سایت پارک علم و فناوری یزد  (http://ystp.ac.ir/article/15834457)