13 ساله شدن نرم‌افزار pfSense

13 ساله شدن نرم‌افزار pfSenseخدمات تخصصی پویش داده نوین روی فایروال قدرتمند PFSense

سیزده سال از انتشار نرم‌افزار pfSense میگذرد. رشد و پیشرفت جامعه کاربری متن‌باز (community) این پروژه بزرگ بسیار شگفت انگیز بوده است. در طول این 13 سال این پروژه مراحل بلوغ خود را به صورت زیر طی کرد:

  • نرم‌افزار pfSense به عنوان یک شاخه (branch) از m0n0wall جدا شد و در سال 2006 اولین نسخه آن منتشر شد.
  • از سال 2006 الی 2012، شش نسخه دیگر از این نرم‌افزار توسط جامعه کاربران متن‌باز این پروژه توسعه یافته و منتشر شد.
  • از سال 2012 شرکت Netgate توسط توسعه دهنده‌های اصلی پروژه pfSense تاسیس شد تا این محصول را به صورت حرفه‌ای‌تری توسعه دهند.
  • در همان سال بیش از 100 هزار نسخه از آن در سراسر دنیا نصب شد و میزان پایداری و قابلیت انعطاف پذیری آن به چالش کشیده می‌شد.
  • از سال 2012 تا کنون با کمک 65 نفر از مهندسان و مشاوران امنیتی، بیش از 60 درصد از حدود 40 هزار خط کد pfsense کاملاً باز نویسی شده است. این تغییرات شامل محیط گرافیکی کاملاً بازنویسیس شده و مدرن، افزودن 18 زبان بین المللی، بازنویسی مدیریت برنامه‌ها، طراحی مجدد فرایندها و پشتیبانی پروتکل قدرتمند IPsec از طریق رمزنگاری IKEv2 و AES-GCM بوده و این موارد قابلیت اطمینان و پایداری محصول را به طرز چشم‌گیری افزایش داده است.
  • از سال 2012 تا کنون 43 نسخه از این نرم‌افزار توسعه یافته که هر کدام از نسخها بطور کامل و دقیق بصورت باینری تست شده و به همراه مستندات مربوطه منتشر شده است.
  • امروزه نرم افزار pfSense دارای بیش از یک میلیون نسخه نصب شده برای انواع مختلف کاربران از جمله خانگی، آزمایشگاهی، کسب و کارهای کوچک، شرکت ها، مؤسسه های آموزشی، آژانس های دولتی و مؤسسه های ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) است.

موارد فوق خلاصه ای از روال رشد و توسعه محصول pfSense در طول این 13 سال است. در طی این مدت، رشد pfSense موجب رشد پروژه‌های متن‌باز دیگری که به نحوی به آن وابسته بودند نیز شده است، به طوری که برای نمونه، سیستم عامل freebsd که پروژه pfSense بر روی آن سوار شده است نیز با کمک تیم توسعه نرم افزار pfSense رشد بسیاری داشته است

شرکت پویش‌داده‌نوین، در طی 10 سال گذشته پروژه pfSense را همراهی کرده و در این مدت، تجربه‌های بسیاری در پیاده سازی و استفاده از آن کسب کرده است. امروز مفتخریم که توانسته‌ایم امنیت مشتریان و همکارانمان را، با استفاده از این پروژه متن‌باز دنیای آزاد به طور کامل تامین کرده و همراه آن‌ها باشیم. این شرکت، با تکیه بر راهکارهای Zero-Trust Network و استفاده از ابزارهای متن‌باز و مطمئنی مانند pfSense امنیت سازمان‌ها را هم در لبه ورودی اینترنت سازمان و هم در شبکه داخل سازمان (ارتباط کاربران با سرورها و...) را تضمین خواهد کرد.

 

همراهتان هستیم.

 انتهای خبر