نمایش مطلب نمایش مطلب

ارزش افزوده اولین سامانه ایرانی مجازی سازی سرورها(PVM) در سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی ایران


چکیده

فناوری مجازی سازی به عنوان یک فناوری مطرح در دهه اخیر توانسته است زیرساخت نرم افزاری بسیاری از مراکز داده بزرگ و کوچک در سراسر دنیا را به خود اختصاص دهد. این فناوری مزایای گسترده⁠ای از جمله کاهش چشمگیر هزینه‌های سخت افزاری و نرم افزاری، مدیریت یکپارچه مرکز داده، افزایش بهره⁠وری منابع سازمانی، شیوه‌های مختلف پشتیبان⁠گیری، سرویس دهی بدون وقفه سیستمها و بسیاری مزایای فنی دیگر را در اختیار سازمان ها قرار دهد. به همین دلیل شرکت پویش داده نوین اولین سامانه ایرانی مجازی⁠سازی را تحت عنوان «سامانه مدیریت ماشین⁠های مجازی پویش داده نوین PVM» تولید نمود تا موجب خود اتکایی کشور به این محصول زیرساختی شود. این سامانه، هم‌اکنون زیرساخت نرم افزاری بسیاری از مراکز داده کشور می⁠باشد. در این مستند سعی شده است ارزش افزوده این سامانه برای سازمانهای کشور بررسی شود.

 

 

1 مقدمه

اصطلاح مجازی‌سازی یا Virtualization نوعی از تکنولوژی نوین و رایج در حوزه IT است که بوسیله آن می‌توان نسبت به اجرای همزمان دو یا چند سیستم عامل بر روی یک سرور اقدام نموده به طوری که باعث بهره⁠وری و صرفه جویی⁠های قابل توجه در هزینه⁠های سخت افزاری و نرم افزاری شبکه‌های کامپیوتری ، سایتهای فنی و دیتاسنترهای سازمانی گردیده و همچنین امکان استفاده بهینه از تمامی منابع سیستم از جمله ظرفیت پردازشی سامانه های سخت افزاری را فراهم می‌آورد.

در ایران نیز حرکت به سمت دنیای ماشینهای‌مجازی، با توجه به افزایش کاربردها و ارائه خدمات از طریق بسترهای مبتنی بر فناوری اطلاعات، محدودیتهای ظرفیت و منابع سخت افزاری و قابلیتهای منحصر به فرد سامانه⁠های ماشین‌های مجازی امری اجتناب ناپذیر است. لیکن مهمترین دغدغه، فقدان یک راهکار ایمن و بومی است که بدور از هر گونه تحریم بتواند نیازهای داخلی را به صورت مناسب پوشش دهد.

مهندسین، کارشناسان و مشاورین شرکت پویش داده نوین با درک این نیاز راهبردی و در طی یک دوره هشت ساله کار مطالعاتی و انجام مراحل تست وآزمایش، با تولید استراتژیک⁠ترین محصول حوزه زیر ساخت با نام مدیریت ماشین‌های مجازی (PVM) شرایطی را فراهم آورده اند تا این دغدغه و مولفه های نظارتی و امنیتی مورد انتظار مرتفع گردیده و نام ایران را در رده کشورهای دارنده تکنولوژی مجازی⁠سازی در جهان قرارداده است.

«سامانه مدیریت ماشینهای‌ مجازی پویش داده نوین (PVM1، نرم‌افزاری توسعه یافته توسط شرکت پویش داده نوین می‌باشد که به منظور پیاده‌سازی تکنولوژی ماشینهای مجازی و مدیریت آنها در محیط سایتهای فنی و Data Center،ها، ادارات، شرکتها و سازمانها طراحی و معرفی شده است. این سامانه مبتنی بر متدولوژی متن باز بوده و کاملا بومی و توسعه ⁠یافته در درون کشور است که محدودیتهای مربوط به تحریم در مورد آن مطرح نمی⁠باشد. «PVM» با کسب تأییدیه فنی از شورای عالی انفورماتیک کشور و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در صدد رفع نیاز رو به رشد کشور به محصولات مشابه خارجی، با تکیه بر توان و دانش بومی است.

 

تصویر 1: ایران دومین کشور دارنده نرم⁠افزار مجازی سازی در جهان

   

 
تصویر 2:گواهی ثبت نرم افزار PVM از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  

تصویر 3: گواهی تائیدیه فنی از شورای عالی انفورماتیک کشور

اکنون این محصول در میدان رقابت با نرم افزارهای مشابه و با برخورداری از ویژگیهایی نظیر قیمت بسیار نازل‌تر از قیمت محصولات خارجی و نیز برخورداری از چندین قابلیت متمایز و برتر از محصولات مشابه و پر هزینه⁠ای که فقط تحت لیسانس کشور آمریکا هستند، خوش درخشیده است و ضمن کسب افتخارات علمی و پژوهشی منجمله کسب رتبه برتر

«جشنواره کارآفرینی و توسعه کسب و کار دانشگاه صنعتی شریف»، در بیش از 50 مرکز اداری و شرکت تجاری در حال بهره برداری می⁠باشد.

 

تصویر 4: تندیس طرح برتر برای سامانه PVM

شرکت پویش داده نوین با ارائه سامانه PVM در چهارمین جشنواره ملی علم تا عمل در سال 1392 ( در بین حدود 2000 شرکت راه یافته به جشنواره از سراسر کشور) از سوی معاونت علمی ریاست جمهوری موفق به کسب رتبه برگزیده این دوره از جشنواره گردید و همچنین در این سال با ارائه طرح سامانهPVM به عنوان پژوهشگر برتر سال 1392 تقدیر شد.

 

تصویر 5: لوح رتبه برگزیده چهارمین جشنواره ملی علم تا عمل

 

تصویر 6: تقدیرنامه پژوهشگر برتر سال 1392

 

2 سامانه PVM، اولین سامانه ایرانی مجازی سازی

همانطور که قبلاً اشاره شد، سامانه PVM اولین و تنها محصول مجازی سازی بومی در داخل کشور می‌باشد که به همت شرکت پویش داده نوین طراحی و تولید شده است. تمام شیوه های مشابه، راهکارهایی خارجی می‌باشند که در داخل کشور با صرف هزینه هنگفت و یا معمولا به شیوه crack شده (استفاده غیر مجاز از نسخه غیر مطمئن نرم‌افزار) مورد استفاده قرار می‌گیرند.

معماری سامانه PVM از دو بخش ذیل تشکیل شده است که تصویر (5) ارتباط بین این دو بخش را نشان داده است:

نرم‌افزار PVM: وظیفه آن ایجاد بستر لازم بر روی سخت‌افزار به منظور راه اندازی سیستم عامل های مختلف (ماشین های مجازی) می‌باشد.

نرم‌افزار رابط کاربری PVM: وظیفه آن مدیریت سامانه PVM و ماشین‌های مجازی است.

تصویر 7: سامانه PVM و اجزای آن

3 ارزش افزوده سامانه مجازی سازی سرورها (PVM)

مطابق توضیحات بخشهای قبل، سامانه مجازی سازی PVM به عنوان زیرساخت نرم افزاری تمامی سیستم عاملها و دیتای سازمانی، مدیریت مرکز داده را بر عهده دارد و به کارشناسان و راهبران سیستمها اجازه می⁠دهد تا به راحتی تمامی سخت افزارها و نرم‌افزارها را مدیریت کند.

سامانه PVM در بخش‌های مختلفی منجر به ارزش افزوده در سازمان می⁠شود، که در بخش‌های زیر به صورت مجزا مورد بررسی قرار می⁠گیرد.

 

3.1  ارزش افزوده PVM برای سازمان های دولتی و خصوصی

3.1.1 کاهش هزینه‌ها

این کاهش هزینه مربوط به هزینه های مالی و زمانی می‌باشد و شامل: کاهش چشمگیر خرید سرور و تجهیزات جانبی مرکز داده، کاهش هزینه های نگهداری و پشتیبانی سرورها، کاهش هزینه‌های مربوط به برق مصرفی و توان لازم برای تهویه فضای سرورها (Cooling) نیز کاهش خواهد یافت.

در مجموع سرور های کمتر، سخت افزارکمتری نیاز دارد. حتی اگر یک ساختار سنتی مجازی گردد، تعدادی سرور آزاد می شوند که می⁠توان در مکان های دیگری از آنها استفاده نمود.

 

تصویر 8: درصد صرفه جویی در هزینه⁠ها بعد از اجرای سامانه PVM

3.1.2 پشتیبانی آسانتر، سریعتر و مدیریت بهتر سیستمها

رها شدن از نگهداری سیستم‌های سخت‌افزاری گوناگون و یکجا کردن سیستم‌عاملها در یک سیستم واحد، امکان تدوین فرآیند نگهداری یکسان برای تمامی سیستم‌ها را فراهم می‌کند، و در حقیقت سخت⁠افزار کمتر، مدیریت به مراتب کمتری نیاز دارد.

 

3.1.3 انعطاف باور نکردنی در تغییر و ایجاد سرورهای مجازی و استفاده بیشتر از منابع موجود (رهایی از محدودیتهای سخت افزاری)

با توجه به امکان استفاده از یک سخت‌افزار واحد برای اهداف گوناگون (سیستم‌عاملهای مختلف)، نیاز به تهیه سخت‌افزارهای مختلف مرتفع می‌گردد و در حقیقت با تلفیق سرورها و سرویس ها خطوط قرمزتوسعه سرویسها و شبکه‌های کامپیوتری شکسته می شود، و قانون یک سرور یک سرویس، که سالهاست در مراکز داده ها استفاده می⁠شود ملغی می⁠گردد.

 

3.1.4 استقلال سیستم‌عامل ها از سخت‌افزار و افزایش قابلیت حمل

با توجه به ایجاد یک لایه مجازی بر فراز سکوی سخت‌افزاری در شیوه استفاده از ماشین‌مجازی، سیستم‌عاملها در یک فضای کاملاً مجازی اجرا شده و به عبارتی کاملا مستقل از سکوی سخت افزاری خود می⁠باشند. بنابراین در صورت ضرورت و ایجاد فضای مجازی مشابه بر روی هر سکوی سخت‌افزاری دیگری، به راحتی امکان جابه جایی سیستم‌عامل از یک سیستم به سیستم دیگر وجود دارد و سرویس⁠ها به صورت زنده از سامانه⁠ای به سامانه یا مکانی دیگرمنتقل می⁠شود.

 

3.1.5 افزایش ضریب پایداری و کاهش زمان بازیابی سیستم ها

برخورد با وضعیتهای خطا و نیاز به بارگذاری مجدد سیستمها و انجام تنظیمات امری مرسوم و همیشگی در دنیای شبکه و سرورها می‌باشد، با توجه به قابلیتهای موجود در شیوه ماشینهای مجازی جهت انجام فرآيندهای پشتیبان گیری و همچنین بازیابی سیستمها، فرآیند بازنشانی سرورها می⁠تواند در کوتاهترین زمان ممکن (کمتر از 1 دقیقه) انجام شود و سیستم آسیب دیده در حداقل زمان ممکن به چرخه ارایه خدمت بازگرددو در حقیقت بستر مجازی سازی، راهکار های منحصر به فرد برای پایدار ماندن سرویس ها در برابر مشکلات ناگهانی که برای سرورها پیشامد می⁠کند، ارائه می دهد.

 

3.1.6 افزایش بهره‌وری

1- افزایش بهره⁠وری در بخش سخت افزار:

همانطور که اشاره شد در سیستم‌های سخت‌افزاری که تنها دارای یک سیستم‌عامل است به صورت میانگین تا20 درصد از توان محاسباتی سیستم قابل استفاده است. در حالیکه استفاده از ماشین‌مجازی این امکان را می⁠دهد تا بتوان با نصب چند سیستم عامل بر روی یک سیستم سخت افزاری، از حداکثر توان محاسباتی آن سیستم استفاده نمود.

تصویر 9: درصد استفاده از توان محاسباتی سرورها قبل و بعد از اجرای سامانه PVM

2- افزایش بهره⁠وری در بخش نرم افزار:

به علت امکانات موجود در سامانه PVM، کارشناس راهبر سیستمهای نرم افزاری، به راحتی تمامی سیستمها را مانیتور کرده و در صورت هرگونه خلل و کندی در هر سامانه نرم افزاری (دیتابیس و یا اپلیکیشن) به راحتی از طریق رابط کاربری سامانه PVM، مشکلات مختلف سرور مجازی آن را چه در خصوص میزان رم، استوریج، Cpu و چه از لحاظ سیستم عامل و حتی درون سیستمی مورد بررسی قرار می⁠دهند و در اسرع وقت مشکل را مرتفع می⁠سازند. به عبارتی PVM این امکان را به واحد فناوری اطلاعات می⁠دهد که تمامی سیستمهای نرم افزاری در بهترین حالت چه از لحاظ سرعت، و چه از لحاظ پایداری بهره⁠برداری نمایند.

3- افزایش بهره وروی در بخش نیروی انسانی:

این افزایش بهره⁠وری هم شامل نیروی انسانی درون سازمانی (واحد فناوری اطلاعات و سایر نیروهای سازمان) و هم شامل نیروی انسانی برون سازمانی می⁠شود، منظور از نیروهای برون سازمانی، تمامی سازمانهای بیرونی و کاربران و حتی عامه مردمی می⁠باشند که به نوعی در حال دریافت خدمت از سازمان می⁠باشند.

دلیل اصلی افزایش بهره وری نیروی انسانی، به علت سرعت مناسب، پایداری و عدم قطعی سرویسها می⁠باشد.

 

3.2 ارزش افزوده PVM برای نهاد حاکمیتی فناوری اطلاعات کشور

با توجه به توسعه شبکه⁠های کامپیوتری و کاربردهای روزافزون فناوری اطلاعات در سراسر دنیا و همچنین کشور عزیزمان ایران، توجه به توسعه زیرساختهای سخت افزاری و نرم افزاری در این بخش بسیار حائز اهمیت است. همواره نهادهای حاکمیتی فناوری اطلاعات، به دنبال تعریف پروژه های کلان جهت رسیدن به این اهداف بوده⁠اند. در ادامه مزایا و جایگاه ویژه سامانه PVM در رسیدن به این اهداف مهم، مورد اشاره قرارمی⁠گیرد:

 

3.2.1 خوداتکایی زیرساخت IT کشور

همانطور که در بخشهای قبل اشاره شد، مجازی سازی زیرساخت تمامی سیستم عاملها و دیتای سازمانی می⁠باشد و به عنوان یک نقطه ثقل، تمامی تجهیزات و ادوات مرکز داده را مدیریت می⁠کند با توجه به اتفاقات اخیر، جاسوسی ها و حملات سایبری هدایت شده منتشر شده، توجه تمامی کشورها از جمله کشور عزیزمان ایران به خوداتکایی زیرساخت IT می⁠باشد. به همین دلیل نگاه حمایتی از محصولات زیرساختی تولید داخل بسیار مهم است. از با اهمیت‌ترین مزایای این بخش، می⁠توان به ارتقای امنیت زیرساختهای IT کشور، تحقق سیساتهای اقتصاد مقاومتی و همچنین اشتغال زایی بالای آن اشاره نمود.

 

3.2.2 نیل به بسیاری از اهداف پدافند غیرعامل در کشور

یکی از مهمترین بخشهای تقویت جایگاه پدافندی کشور در حوزه غیر نظامی، بدون شک فناوری اطلاعات و سایبری می⁠باشد. سامانه PVM تمامی سیاستهای پشتیبانگیری اطلاعات، سایتهای بک آپ، امکانات HA، و Disaster ،Recover را پوشش می⁠دهد، همچنین جهت جلوگیری از نفوذ سیستمهای نرم افزاری نامطمئن خارجی به حوزه زیرساخت IT دستگاههای اجرایی کشور، می⁠توان به جای سامانه های خارجی از سامانه ایرانی PVM که رزومه درخشان عملیاتی چند ساله دارد استفاده نمود.

 

3.2.3 جایگاه محوری مجازی سازی در حرکت به سمت فناوریهای رایانش ابری:

با توجه به اینکه تمامی سیستمهای رایانه ای به سمت رایانش ابری در حال حرکت است و در بخشهای مختلف Iaas، Paas و Saas شاهد تحولات بسیار زیادی هستیم. عنصر محوری و لاینفک تمامی این سیستمها ، مجازی سازی می⁠باشد. به عبارتی با اتکا به سامانه PVM و توسعه آن در راستای بهره⁠مندی و مدیریت سیستمهای رایانش ابری، می⁠توان بسیار از تهدیدات امنیتی و سایبری پیرامون رایانش ابری را خنثی نمود. همچنین در این حوزه به طور کامل از وابستگی به شرکتهای خارجی رهایی یافت.

 

4 مزایای سامانه PVM نسبت به راهکارهای خارجی

در حال حاضر تمامی نرم‌افزارهای موجود در حوزه مجازی سازی، محصول شرکتهای کشور آمریکا بوده و از جمله موارد اعمال تحریم علیه ایران می‌باشند و سایت رسمی مشهورترین محصول در این زمینه (VMware) نیز بر روی ایرانیان بسته شده است. لیکن این محصولات نرم افزاری در بسیاری از نهادهای دولتی و صنعتی به صورت کرک شده و در سطحی فراگیر رایج شده و متاسفانه جنبه⁠های جاسوسی و تهدیدات امنیتی آن مورد دقت واقع نمی⁠شود و تنها دلیل این استفاده غیر مجاز، تفاوت قیمتی اندک نسخه غیرمجاز آن با محصول ایرانی(PVM) است.

قیمت خرید مجوز محصول مشابه خارجی، برای نهادهای بزرگ، امنیتی، بنگاه‌های اقتصادی و بانکها در حد چند میلیارد تومان و برای سازمانها و شرکتهای متوسط در حد چند ده میلیون تومان است. این درحالی است که محصولات مشابه آمریکایی به علت تحریم در هیچ نقطه‌ای از کشور دارای نمایندگی رسمی نمی‌باشند. لذا سازمانهای دولتی و خصوصی که به دلیل مزایای بسیار این تکنولوژی ناچار به خرید مجوز آن هستند باید از طریق کشورهای واسط با صرف هزینه‌های زیاد که موجب خروج ارز از کشور می شود، اقدام به خرید نمایند. به همین دلیل در اکثر موارد سازمانها ترجیح می‌دهند به دلیل هزینه هنگفت این نرم‌افزار از نسخه‌های کرک شده و غیر مجاز آن استفاده کنند که مشکلات امنیتی سیستم‌ها را دوچندان می⁠کند.

سامانه PVM از توان رقابتی بسیار مناسبی در مقام مقایسه به محصولات مشابه خارجی خود برخوردار است. از جمله مزیتهای عمده این محصول به شرح ذیل می⁠باشد:

1- نرم‌افزار کاملا بومی است و مشمول محدودیت‌های ناشی از تحریمهای خارجی نمی⁠شود.

2- نرم‌افزار کاملا امن است.

کد برنامه نرم‌افزار(Source)، در دسترس تیم توسعه می⁠باشد و از این لحاظ یک تکنولوژی کاملا امن محسوب می⁠شود. در مقابل، نرم‌افزارهای متن بسته و مشابه خارجی به دلیل عدم آگاهی از متن این نرم‌افزارها گاهی به عنوان عاملی برای تهدید امنیت ملی ایران مورد استفاده قرار گرفته‌ است.

3- امکان استفاده از تکنولوژی ماشینهای‌مجازی، در داخل ایران، را فراهم می⁠کند

حرکت به سمت استفاده از ماشینهای‌مجازی امری حتمی در دنیای آینده IT می⁠باشدکه این نرم‌افزار سعی در برآورده کردن نیاز داخل ایران دارد. این نرم‌افزار می⁠تواند نیازهای روزافزون کشور ایران به این تکنولوژی را مرتفع سازد.

4- کیفیت بالا در قبال هزینه پایین

دستیابی به کیفیت مناسب با صرف هزینه اندک فراهم می⁠گردد.

5- پشتیبانی طولانی مدت و مادام‌العمر

عزم جدی شرکت بر ارائه پشتیبانی خوب و مناسب می⁠باشد و در این راستا کلیه تمهیدات فنی و انسانی لازم جهت تحقق این مهم فراهم گشته است. شرکت پویش داده نوین اعتقاد دارد که دو عامل طراحی مناسب و پیاده‌سازی صحیح ادوات نرم افزاری به کار رفته در راه حل پیشنهادی شرکت تا حد زیادی نیاز مشتری به پشتیبانی را کاهش می‌دهد.

6- قابلیتهای فنی متنوع

 • پشتیبانی از انواع سیستم‌عاملها (ویندوز، لینوکس، یونیکس) به عنوان ماشین مجازی‌

 • نبود محدودیت در تخصیص منابع سیستم (CPU, RAM) به ماشینهای‌مجازی

 • پیاده‌سازی سرورهای مجازی در قالب سیستمهای همکار (Cluster) (یکی از روشهای پیاده‌سازی High Availability)

 • پیاده‌سازی High Availability با استفاده از سیستمهای میرور و هزینه نسبی پایین

 • پیاده‌سازی انواع سیاستهای Online/Offline Backup

 • ایجاد الگو (Template) از ماشینهای‌مجازی نصب شده (با این شیوه ایجاد ماشینهای‌مجازی مورد نیاز با سرعت بسیار مناسبی -در حد ۱ ثانیه- انجام می‌شود)

 • پیاده‌سازی سوییچ مجازی (Virtual Switch)

 • فعالیت در سیستمهای ۳۲ و ۶۴ بیتی و شبیه‌سازی محیطهای ۳۲ و ۶۴ بیتی

 • امکان تهیه تصویر لحظه‌ای (Snapshot) از ماشینهای‌مجازی

 • پشتیبانی از Shared Storage

 • لاگ(Log) تمامی فعالیتهای PVM

 • مانیتورینگ سرورهای مجازی‌سازی و ماشینهای‌ مجازی و ارسال رخدادهای سیستم از طریق SMS و ایمیل

 • مدیریت ماشینهای‌مجازی و سرورهای مجازی‌سازی توسط رابط مدیریت

 • Live Migration یا انتقال آنلاین ماشینهای‌مجازی از یک سرور فیزیکی به سرور دیگر در محیطهای دارای استوریج مرکزی

 • پشتیبانی از سیستم‌های سخت‌افزاری گوناگون (HP، IBM و ...)

 • پشتیبانی از کارت شبکه‌ مجازی برای ماشینهای‌مجازی

 • پشتیبانی از شبکه مجازی (VLAN)

 • Page Sharing در مدیریت حافظه (ایجاد امکان بارگذاری ماشینهای‌مجازی بیشتر)

 

5 سخن پایانی

PVM تلاشی است در جهت رفع نیاز روبه‌ رشد تکنولوژی ماشینهای‌مجازی در داخل ایران توسط جوانان ایرانی. در این زمینه تجربه 8 ساله کارشناسان شرکت پویش‌ داده‌ نوین در زمینه نرم‌افزارهای سیستمی، پشتیبان این راهکار جدید، نو و کاملا بومی می⁠باشد.

در این مستند مفاهیم مجازی سازی بیان شد و سامانه ایرانی PVM به عنوان اولین سامانه ایرانی مجازی سازی سرورها تشریح شد. در ادامه مهمترین مزایا و ارزش افزوده این سامانه برای سازمانها و نهادهای داخل و نهاد حاکمیتی فناوری اطلاعات کشور مورد بررسی قرار گرفت. امید است این سامانه بتواند گامی در جهت خوداتکایی صنعت فناوری اطلاعات کشور و رشد جایگاه کشور در این بخش مهم از فناوریهای نوین باشد.

1Pouyesh Dadeh Novin Virtual Machines Management System

آدرس کوتاه :