آشنایی با سخت افزارها مجازی سیستم PVM⁠


 • virtio

مجازی سازی کامل، تمام سخت افزار های واقعی را (مانند کارت شبکه و کنترلر های دیسک سخت) شبیه‌سازی می کند. اما ممکن است این کار کُند صورت پذیرد. چون شبیه ساز تلاش می⁠کند شبیه سازی را طبق نمونه واقعی اجرا نماید و گاهی تقلید این عملیات ناکارامد است.

بدین منظور گزینه جدیدی به نامvirtio (که مختص محیط های مجازی طراحی گردیده) اضافه شده است. این نوع از سخت افزارهای مجازی داری کارایی بالاتری نسبت به نمونه های مشابه (مثل کارت شبکه RTL8139) می⁠باشند.

 

 • کارتهای شبکه

در سیستم PVM سه نوع کارت شبکه منظور شده است.

 • RTL8139: این کارتها نیاز به نصب هیچ درایوری در سیستم عامل های ویندوز نمی باشد. سرعت این نمونه از کارت شبکه مجازی100M/b می⁠باشد.
 • E1000: این کارت های شبکه در سیستم عامل های ویندوز قابل شناسایی هستند. اما بدون نصب کارت شبکه باعث بروز مشکلاتی برای سیستم عامل می شود. سرعت این کارت شبکه 1000M/b می باشد.
 • Virtio: سرعت این کارت⁠های شبکه در 1000M/b، و نیازمند نصب درایور می باشند. نکته: اغلب سیستم عامل های برپایه لینوکس تمامی این کارتهای شبکه را پشتیبانی می کنند.

 

 • کنترلر هارد

انواع کنترلرهای هارد مجازی در سیستم PVM به شرح زیر است:

 • IDE: این کنترلر نیاز به نصب درایور خاصی ندارد و سیستم به راحتی با آن کار می کند.
 • Virtio: این کنترلر نیازمند نصب درایور برروی سیستم عامل⁠های ویندوز می باشد. سرعت آن نسبت به کنترلر های ide بالاتر است.

نکته: اغلب سیستم عامل های بر پای لینوکس کنترلرهای virtio را شناسایی می⁠کنند.

 

 • انتخاب کارت شبکه

برروی سیستم عامل های ویندوز و لینوکس در صورت عدم نیاز به سرعت بالا، بهترین گزینه کارتهای شبکه مجازی rtl می باشد. در صورت نیاز به سرعت بالا (1000B/s)، استفاده از virtio و e1000 توصیه می⁠گردد.

مشکل کارتهای شبکه مخفی در ویندوز با توجه به اینکه در محیط مجازی معمولا حذف، اضافه یا تغییر کارت شبکه بیشتر انجام می گیرد نکته هایی وجود دارند که باید مورد توجه قرار گیرند.

در سیستم‌عامل ویندوز درایور کارتهای شبکه قبل از حذف یا تغییر کارت شبکه مجازی باید برروی سیستم عامل پاک(uninstall) گردد. عدم توجه به این موضوع باعث می شود درایور کارت شبکه در سیستم عامل حذف نشده و فقط از لیست اصلی درایورها (در قسمتdevice manager) پنهان گردد و در صورت تغییر نوع کارت شبکه، سیستم آن کارت شبکه را به عنوان کارت شبکه جدید شناسی می کند. مشاهده شده است وجود کارت شبکه‌های مخفی بعضا مشکلاتی برای سیستم‌عامل مجازی به وجود آورده است.

در صورتی‌که نیاز به حذف کارت شبکه‌هایی دارید که دیگر وجود ندارند، در خط فرمان دستورات زیر را اجرا کنید:

 set devmgr_show_nonpresent_devices=1 start devmgmt.msc1

 

بعد از اجرای دستورات فوق پنجره مدیریت دستگاها (device manager) باز می شود. سپس در قسمت view، گزینه show hidden devices باید فعال گردد. حال تمام دستگاه⁠های (device) مخفی نمایش داده می شود. در قسمت کارتهای شبکه، کارتهای قدیمی که به صورت کمرنگ مشخص شده اند را با فشردن کلید delete صفحه‌ کلیدمی توان حذف کرد.

 

 • انتخاب کنترلر های دیسک مجازی

در مواقع نیاز به کارایی بسیار بالاتر از دیسک های ide یا درخواست دیسک و CD ROM مجازی بیش از چهار عدد، کنترلرهای virtio گزینه مناسبی هستند. در غیر این صورت با توجه به سهولت استفاده از کنترلرهای ide آنها گزینه مناسبتری هستند.

 

 • نصب درایور کنترلهای virtio

در اغلب سیستم عامل های بر پایه لینوکس نیازی به نصب درایورهای virtio‌ نیست. اما در سیستم عامل های ویندوز نصب درایورها الزامیست.

 

 • مراحل نصب درایور virtio

برای استفاده ابتدا با کنترلر ide باید سیستم عامل نصب شود. خاموش کردن سیستم عامل و متوقف (Stop) کردن ماشین مجازی انتخاب کنترلر virtio اضافه کردن یک CD ROM حاوی درایورهای virtio

 

 • نصب درایورها

نکته: برای نصب کنترل virtio برروی دیسک های حاوی پارتیشن سیستم عامل ویندوز باید حتما قبل از آن حداقل بر روی یک دیسک دیگر (حتی به صورت موقتی) کنترل virtio نصب گردد.