نمایش مطلب نمایش مطلب

سوالات رایج درباره ماهیت PVM


در این مستند سعی شده به سوالات رایجی که در مورد ماهیت محصول PVM توسط دوستان/همکاران/کارفرمایان بیان گردیده است به شیوه مناسب پاسخ داده شود.

رواج استفاده ناصحیح از محصولات متن‌باز و ارایه در قالب و مفهوم نرم‌افزارهای بومی در طی چند ساله اخیر در کشور عزیزمان ایران، فضای نامناسبی را در عرصه تولیدات مبتنی بر متدولوژی متن باز ایجاد کرده است.

در این راستا و در مسیر توسعه PVM معمولا با سوالات مختلفی روبر هستیم که از سوی دوستان/کارفرمایان/همکاران مطرح میگردد.برآن‌ شدیم تا سوالاتی را که تاکنون مطرح و پاسخ‌داده شده است، با هدف بهره‌برداری تمامی علاقه‌مندان به PVM، در این نوشتار گردآوریم.

سعی شده متن سوال مطابق با لحن و کلام سوال مطرح شده باشد. قصد بر آن است تا این مستند به مرور و دریافت سوالات و ارایه پاسخها به روز گردد.

 

  • چرا از محصولات رایح متن‌باز استفاده نکرده‌اید (فارسی‌سازی محصولات موجود)؟ پاسخ و بررسی این پرسش از چند منظر قابل بررسی است:

از منظر تیم توسعه دهنده (شرکت ارایه کننده محصول مجازی‌سازی) ارایه محصول بر اساس محصولاتی اینچنین و در حد ترجمه رابط کاربری، باعث افزایش هزینه‌های پشتیبانی و توسعه ی تیم توسعه دهنده میشود. این موضوع به این دلیل است که روند توسعه محصول و ارایه Bug Fixها خارج از کنترل تیم توسعه بوده و هر گونه تغییر در روال پروژه اصلی، موجب ایجاد تنش و هزینه برای تیم تولید و پشتیبان میشود. این پروژه‌ها معمولا با ارایه انواع لایسنسها (Free, Enterprise, Commercial) موجب هدررفت زمان و گیج شدن تیم توسعه دهنده و پشتیبانی میشوند.

این موضوع در صورتی قابل تحمل است که تیم توسعه قوی دارای تسلط کافی بر کد محصول وجود داشته باشد که هزینه این موضوع با تولید محصول جدید برابری میکند.

موضوع قابل تامل دیگر در این مسیر نحوه برخورد با موارد خطا و اشکالات به وجود آمده است، در این موارد به دلیل استفاده از انبوهی از پروژه‌ها که بعضا با اهداف و کاربریهای گسترده نوشته شده و در کاربریهای محدودی استفاده میشوند، روال اشکال یابی خطاهای به وجود آمده(در سایت کارفرما و یا در مرحله تست) بسیار زمان‌بر و در بعضی موارد خارج از کنترل میباشد. این موضوع را با زمانی مقایسه کنید که شما تا حد امکان به نرم افزارهای سیستمی نزدیک شده‌اید و بروز هر گونه مشکل در سیستم به راحتی قابل رهگیری و رفع است.

از جمله مواردی که در مسیر توسعه PVM با آن روبرو شدیم داستان RGManager و Pacemaker بود. در ابتدا PVM بر اساس RGManager توسعه پیدا کرد، به عنوان لایه مدیریت HA، که در محیطهای عملیاتی دارای Bugهای فراوانی بود(که البته تمامی نرم‌افزارهای متن‌باز و مشابه از آن استفاده میکنند). بعد از مدتی متوجه شدیم که روال توسعه این پروژه به کل متوقف شده‌است و هم‌اکنون تمرکز اصلی بر روی Pacemaker است. هزینه انتقال از یک نرم‌افزار به نرم‌افزار دیگر واقعا سرسام آور است، بحث تست و اطمینان کامل جهت انتقال به سایت مشتری را برای مشتریان بزرگ در نظر بگیرید.

با توجه به اینکه مسیر توسعه ما تکمیل ماژول HA در Sball بود به جای انتقال به سمت Pacemaker، ماژول Sball-HA تکمیل و به کار گرفته شد که خروجی بسیار بهتر و قابل اتکایی دارد. یکی از مزیتهای HA در Sball نسبت به Pacemaker آن است که در Pacemaker بحث HA کاملا عام دیده شده است ولی در Sball ملزومات و حساسیتهای ماشینهای مجازی به صورت خاص مورد توجه قرار گرفته است.

قانون کلی در توسعه محصول به صورت متدولوژی متن‌باز آن است که تا حد امکان از پروژه‌‌های کاملا متن باز (کتابخانه‌ها، هسته و ...) استفاده گردد و از وابستگی به پروژه‌هایی که در طول زمان دستخوش تغییرات(منظور تغییرات استراتژیکی و فنی) میگردند جلوگیری شود، کاری که در توسعه PVM کاملا مورد توجه قرار گرفته و جوابگو نیز بوده است.

این سیاست در بلند مدت محصولی پایدار و با پشتیبانی عالی را موجب میشود.

بحث آینده مجوز نرم‌افزار بسیار مهم است، حوزه مجازی‌سازی حوزه بسیار حساس با پشتیبانی بالا است، چنانچه نرم افزار در مسیر توسعه تغییر قالب دهد و یا اینکه صرفا کدهای تست نشده را جهت Bug Fix به صورت Community عرضه کند، عرصه محصول در این فضا بسیار پر چالش و هزینه‌ بر خواهد بود و به نوعی آبروی شرکت را در معرض خطر قرار میدهد.

موضوع بعدی حاصل تجارب چند ساله ما در حوزه متن‌باز است. اگر نگاهی به گستره نرم‌افزارهای متن باز در کل جهان داشته باشید، حوزه Community در حال حرکت به سمت بستر تست(Test) است. به عبارت دقیق‌تر شرکتهای تولید کننده بعد از ارایه کدها و محصولات در بستر Community و گرفتن خروجیهای تست از کاربران کل دنیا، نسخه‌های Enterprise خود را روانه بازار میکنند.

در این فضا تولید نرم‌افزار و ارایه به صورت متن‌باز و دست و پنچه نرم کردن با دنیای متن‌باز وجهه مناسبی از شرکت در سطح تکنیکال به جهان ارایه میدهد و این امکان را فراهم خواهد کرد تا شرکت تولید کننده قادر باشد از امکانات Community ها به نحو مطلوب در جهت توسعه محصول خود استفاده کند.

به عبارتی توسعه(تولید) محصول در دنیای متن‌باز در طولانی مدت باعث کاهش هزینه و تقویت برند (Brand) میشود در صورتیکه در صورت صرفا استفاده از نرم‌افزارهای متن‌باز شرکت تبدیل به Test Case تولید کنندگان و افزایش هزینه‌های سالانه و تضعیف Brand میشود.

ارایه محصول بر اساس محصولات دیگر و صرفا به صورت ترجمه، حوزه رقابت را گسترده و مزیتهای رقابتی را از میان میبرد. تولید محصول امکان ارایه مزیتهای رقابتی برای خارج از ایران را نیز فراهم می‌آورد.

حساسیت حوزه مجازی‌سازی حوزه مجازی‌سازی در سازمانها به دلیل تشکیل بستر فناوری اطلاعات سازمان حوزه حساس و پرچالشی است، در بازدیدهایی که از سازمانها داشتیم به مواردی برخوردیم که از اجرای ماشینهای حساس بر فراز VMWare خودداری کرده بودند، که مهمترین چالش آنها آینده محصول مجازی‌سازی، پشتیبانی و امنیت بود.

این موضوع موید این است که تیم ارایه دهنده راهکار می‌بایست از لحاظ فنی و تکنیکی تسلط کامل بر ساختار محصول ارایه شده داشته باشد تا قادر باشد تمامی زمینه‌ها و جوانب محصول خود را تضمین و گارانتی کند. این موضوع بحث قدرت تکنیکال و مانور تیم توسعه و پشتیبانی را در حد زیادی روشن میکند.

از نگاه کارفرما یکی از این موارد در بند ۲ مطرح شد. بحث پشتیبانی و میزان تسلط تیم توسعه بسیار مهم است. همچنین از نگاه کارفرمای ایرانی تیم توسعه داخلی و ایرانی میتواند قابل توجه باشد.

از جمله مزیتهای دیگر توسعه محصول قابلیت سفارشی سازی آن است. PVM بر اساس نیازهای محلی توسعه یافته است که از جمله این موارد قابلیت mirror site و بحث OffLine Backup است که به واسطه نیازهای سازمانی داخل ایران توسعه یافته است.

این امکان وجود دارد تا درصورت اعلام نیازهای ویژه در سطح Enterprise موارد در PVM اعمال گردند. تولید محصول قابلیت مانور و پاسخگویی سریع به نیازهای کارفرما را موجب میشود که در طول حیات محصول افزایش رضایت مشتری را به دنبال دارد.

سخن پایانی در پاسخ به این سوال تیم PVM کمبود قابلیت ها نسبت به اینگونه محصولات را قبول دارد و رسیدن به تمامی این ویژگیها را در زمانی کوتاه و سریع بر خود فرض میداند، به عبارتی ذکر نکات فوق تایید کننده کمبود ویژگیها نیست، بلکه فلسفه حرکت شرکت پویش را نشان میدهد.

هر چند که نبود این ویژگیها موید تولید محصولی ایرانی است، قابل ذکر است که در سالهای اخیر زمان زیادی از توسعه به ایجاد زیرساختهای لازم اختصاص یافته است که ثمره آن در PVM نسل دوم به خوبی نمایان است. این زیرساخت پیاده‌سازی ویژگیهای محصولات مشابه را امکان‌پذیر میسازد.

Sball تنها رقیب دنیای متن‌باز برای Libvirt است، به عبارتی دومین ساختار مدیریت KVM در دنیای متن‌باز میباشد که امید داریم با متن‌باز کردن آن، عرصه جدیدی را در فضای متن‌باز بگشاییم.

عرضه نرم‌افزار متن‌باز این امکان را به وجود می‌آورد تا به نام ایران مبحث قابل عرضه در انجمنها و کنفرانس های سالانه متن‌باز داشته باشیم.

 

  • چرا PVM برای داشتن پشتیبان در برخی از ویرایشها از دو سیستم استفاده می کند؟

در مورد بحث پشتیبان، پی.وی.ام دارای راهکار آنلاین بک آپ(OnLine Backup) هست که در راهکارهای مشابه وجود ندارد(PVM Mirror). تکامل یافته این شیوه کلاستر دو نوده هست که امکان سرویس دهی بدون وقفه(HA) بدون استفاده از استوریج مرکزی را فراهم میکند که مجددا باید گفت در راهکارهای مشابه وجود ندارد.تمامی راهکارهای مجازی سازی بحث HA یا همان سرویس دهی بدون وقفه را با استفاده از استوریج مرکزی ( مانند SAN ) فراهم میکنند.

این بحث در کنار پشتیبان برون خط(OffLine Backup) هست که یک استوریج سرور استفاده میشود.

در نتیجه روشهای ذکر شده روشهای ابتکاری PVM برای سازمانها میباشند. در چندین مورد اطلاعات کارفرمایان ما به دلیل برخورداری از PVM Mirror، از خطر نابودی نجات یافته‌اند.

آیا در طراحی PVM‌ از جایی ایده گرفته شده است؟ تیم ما تجربه ای 10 ساله در زمینه تولید نرم افزارهای کاربردی و سیستمی دارد. نرم افزارهای سیستمی و کاربردی متعددی برای کارفرماهای گوناگون توسط تیم توسعه دهنده PVM طراحی و تولید شده اند که در سطح وسیع و حرفه ای در حال استفاده میباشند.

همچنین تیم فنی شرکت تسلط مناسبی به مباحث طراحی، تولید و کاربردی نمودن نرم افزار دارد که در مسیر توسعه PVM به خوبی مورد استفاده قرار گرفته است. علاوه بر اینکه دانش تیم به اندازه ای میباشد که از ابتکارات خود که حاصل تجارب سالها ممارست در زمینه تولید و استفاده از نرم افزارها میباشد را استفاده نماید.

نکته قابل تامل دیگر آن است که در مسیر توسعه PVM نظرات کارفرمایان به شدت مورد توجه قرار میگیرد.

شرکت پویش‌داده‌نوین این آمادگی را دارد که طراحی PVM را با جزئیات کامل در اختیار افراد علاقه مند و حرفه ای قرار دهد.

 

  • آیا در طراحی PVM بر روی امکانات محصولات مشابه مطالعه شده است؟

جزء قواعد نانوشته و همیشگی ما است که در بازه های بازطراحی، تمامی محصولات مشابه و تکنیهای جدید مجازی‌سازی و محاسبات ابری مورد بررسی قرار میگیرند.

آدرس کوتاه :