مدیریت ماشین‌های مجازی در PVMM


چنانچه قبلاً اشاره شد با کلیک بر روی عبارت Virtual Machine List لیستی از ماشین‌های مجازی به همراه اطلاعات آن‌ها در جدولی در سمت راست نمایش داده می‌شود که با Double Click بر روی نام یک ماشین می‌توان مشخصات دقیقتری از انرا مشاهده و همچنین ویرایش نمود .

30

'تصویر 17: فرم مدیریت ماشین های مجازی'

همانگونه که در شکل بالا مشاهده می‌گردد ، در بالای فرم مجموعه‌ای از ایکون ها جهت مدیریت ماشین مجازی وجود دارد . درجدول زیر عمل‌کرد هر یک از این ایکون ها ذکر گردیده است :

Screen Shot 2015-08-20 at 2.10.27 PM

لازم به ذکر است که ایکون های Clone و Use As Template تنها در هنگام خاموش بودن ماشین قابل دسترسی می‌باشند .

ساخت یک ماشین مجازی

برای ساخت یک ماشین جدید بایستی بر روی ایکون Add کلیک نمود که پس از کلیک کردن فرم New Virtual Machine ظاهر می‌گردد و بایستی مشخصات ماشین را در قسمت‌های مختلف این فرم وارد نمود .

 

31

 

این فرم دارای قسمت‌های زیادی بوده که در زیر پارامترهای هر بخش را به تفصیل توضیح خواهیم داد :

 • General در این بخش نام ماشین را وارد نموده و در صورت دلخواه توضیحی راجع به ماشین می نویسیم .

در پایین دو گزینه وجود دارد که می‌توان آن‌ها را فعال نمود . گزینه اولی امکان استفاده از قابلیت‌های KVM را به ماشین می‌دهد و گزینه دوم ساعت ماشین را با ساعت سرور فیزیکی هماهنگ می نماید .

 • Processor در این بخش مشخصات مربوط به پردازنده ماشین نظیر نوع ان و تعداد Socket ، Thread ، Core مشخص می‌گردد .تعداد Socket معادل تعداد CPU فیزیکی است. نوع پردازنده را می‌توان از لیست موجود انتخاب کرد و یا در حالت Default قرار داد .
 • Memory در این قسمت ظرفیت RAM ماشین را بر حسب Mega Byte مشخص می نماییم .
 • BIOS در این قسمت مشخص می نماییم که سیستم به ترتیب از چه Device هایی Boot گردد .
 • Disk Controller در این بخش دیسک های سیستم (هارد دیسک و یا CD-ROM ) و مشخصات آن‌ها را معرفی می نماییم .-
 • در بخش Media نوع دیسک را مشخص می‌کنیم که می‌تواند هارد دیسک و یا CD-ROM باشد و همچنین در قسمت Controller نوع کنترلر دیسک را از لیست موجود انتخاب می نماییم .کنترلر virtio مخصوص دیسک های مجازی بوده و نیاز به نصب درایور دارد .
 • در بخش Storage از لیست storage های ساخته شده در قسمت Storage Management یکی را انتخاب نموده و در قسمت Select Disk نام دیسک مورد نظر را انتخاب می نماییم .

چنانچه در قسمت Select Disk گزینه New Disk انتخاب گردد ، می‌توانیم یک دیسک جدید بسازیم .برای این منظور بایستی نام دیسک را وارد نموده و در بخش Disk Setting حجم و فرمت انرا مشخص نماییم . ِDisk Format می‌تواند یکی از گزینه های sparse و یا raw باشد با این تفاوت که فرمت Sparse دارای تمام حجم اختصاص داده شده را در ابتدا اشغال نمی‌کند لذا حجم کمتری نسبت به raw گرفته اما سرعت آن نیز از فرمت raw کمتر است . [[Image:]]پس از اضافه نمودن دیسک ها ،با استفاده از ایکون های Up و Down می‌توان ترتیب خوانده شدن آن‌ها را مشخص نمود . در قسمت Advanced می‌توان نوع Cache را مشخص نمود که نوع writeback دارای سرعت بیشتری می‌باشد اما در صورت خاموش شدن ناگهانی سیستم ممکن است اطلاعات داخل Cache از بین برود .

و همچنین انتخاب گزینه Freeze باعث می‌شود تغییرات صورت گرفته بر روی دیسک ، ذخیره نشده و سیستم پس از خاموش شدن به وضعیت اولیه بازگردد .

Network Adapter در این بخش می‌توانیم کارت های شبکه ماشین را اضافه نماییم .برای این منظور ابتدا یک نام برای کارت شبکه وارد کرده و سپس در قسمت Virtual Switch مشخص می‌کنیم که این کارت شبکه به کدام سوییچ مجازی متصل باشد .

و در قسمت Device نوع کارت شبکه را از بین چهار نوع موجود انتخاب می‌کنیم .

در سیستم PVM چهار نوع کارت شبکه منظور شده است.

RTL8139: این کارتها نیاز به نصب هیچ درایوری در سیستم عامل های ویندوز نمی باشد. سرعت این نمونه از کارت شبکه مجازی100M/b می باشد. E1000: این کارت های شبکه در سیستم عامل های ویندوز قابل شناسایی هستند. اما بدون نصب کارت شبکه باعث بروز مشکلاتی برای سیستم عامل می شود. سرعت این کارت شبکه 1000M/b می باشد. Virtio: سرعت این کارتهای شبکه در 1000M/b، و نیازمند نصب درایور می باشند. 4. ne2k_pci : کارت شبکه‌ای از مدل Realteck

و در پایان می‌توانیم در صورت دلخواه MAC Address کارت شبکه را وارد نماییم .

نکته مهم در مورد کارتهای شبکه مجازی آن است که با توجه به شرایط سخت‌افزاری سرور میبایست کارت شبکه مناسب انتخاب گردد.

 • USB در بخش USB ابتدا با انتخاب گزینه USB Support قابلیت استفاده از USB را فعال می‌کنیم و سپس با انتخاب Host و نام USB مورد نظر و زدن کلید Add ، انرا به ماشین اضافه می نماییم .
 • همچنین در PVM این قابلیت نیز وجود دارد که می‌توان USB متصل شده به یک Host فیزیکی دیگر داخل شبکه را به ماشین مجازی اضافه نمود . برای این منظور در قسمت Host Address ، آدرس IP مربوط به Host را وارد کرده و در قسمت Host Port شماره پورت را وارد می نماییم .
 • Mouse در این قسمت نوع Mouse انتخاب می‌گردد .
 • Graphic Adapter در این قسمت نوع کارت گرافیکی را مشخص می نماییم .باید توجه داشت که نوع QXL فقط برای PVM Desktop می‌باشد .
 • Sound Card در این بخش نوع کارت صوتی را انتخاب می نماییم که این قابلیت تنها در PVM Desktop امکانپذیر می‌باشد .
 • Serial Port در این بخش می‌توانیم پورت های سریال متصل به ماشین را معرفی نماییم .
 • Console در بخش Console نوع پروتکل مربوط به Remote Console مشخص می‌گردد که می‌تواند VNC و یا Spice باشد .لازم به ذکر است که پروتکل Spice معمولاً دارای قابلیت‌های گرافیکی قویتر و سرعت بیشتری می‌باشد .