نمایش مطلب نمایش مطلب

معماری PVM


این مقاله با ذکر مباحثی در اهمیت بحث طراحی آغاز میگردد. در ادامه کلیدهای اصلی در طراحی PVM مطرح میگردد و به دنبال آن نکاتی در مورد پیاده‌سازی PVM.

دلیل توسعه سامانه به جای ترجمه یا کار بر روی پروژه های متن باز و همچنین دلایل انتخاب KVM از دیگر مطالبی هستند که در این مستند پوشش داده شده است.

کلید واژه ها

PVM, Design

 

دانلود مقاله

 

1 مقدمه

انتخاب معماری و اجزای نرم‌افزار از مهمترین گامها در طی توسعه محصول میباشد چرا متضمن حیات نرم‌افزار و موفقیت آینده محصول از جهت پاسخگویی به نیازهای آینده و همچنین توان تغییر در مقابل درخواستهای ناگهانی میباشد.

مقرون به صرفه بودن نرم‌افزار وابسته به هوشمندی تیم توسعه آن به جهت استفاده از معماری منطقی و مناسب میباشد.

تیم شرکت پویش داده نوین بعد از قریب به 15 سال تجربه کار در زمینه نرم افزارهای سیستمی و امنیتی بر بستر سیستم عامل لینوکس، چه از نظر توسعه و چه از نظر کاربری، بر اساس فرصت تشخیص داده شده اقدام به توسعه سامانه PVM نمود.

تجربه تیم در توسعه نرم افزارهایی همچون UTM, IPTables-TNG و همچنین کاربری نرم افزارهای امنیتی و شبکه در سطح وسیعی از شبکه‌های ادارات پشتوانه بسیار خوبی برای درک نیاز این‌گونه نرم‌افزارها و همچنین وضعیت موجود انتظارات از یک محصول زیرساختی میباشد.

شرکت پویش داده نوین بر پایه تجارب ارزشمند خود توسعه Frameworkهای مورد نیاز به جای استفاده و وابستگی به Frameworkهای موجود را، از ابتدای حرکت در مسیر توسعه PVM، در برنامه خود داشته است. این مهم برگرفته از تجارب موفق جهانی در شرکتهای بزرگ فناوری اطلاعات جهان و همچنین به دلیل تضمین چرخه حیات طولانی نرم‌افزار و توان پشتیبانی از آن توسعه انجام شده است.

عمده دلیل در انتخاب این موضوع در بخش بعد با عنوان تجارب جهانی در حوزه رایانش ابری ذکر شده است.

1.1 تجارب جهانی در حوزه رایانش ابری

هم‌اکنون ارایه دهندگان و توسعه دهندگان بزرگی در حوزه رایانش ابری در حال فعالیت هستند که از جمله آن‌ها میتوان به Amazon, Google, Facebook, Redhat اشاره کرد.

به دلیل ماهیت کاری شرکت، تمامی نرم افزارهای متن باز موجود در حوزه رایانش ابری به صورت کامل از منظر معماری و کاربرد مورد بررسی قرار گرفتند. همچنین تیم فنی شرکت تحقیق جامعی در نحوه کار و توسعه نرم‌افزارها در شرکتهای مطرح حوزه رایانش ابری انجام داده است که عمده خروجیهای این بررسیها به این شرح است:

 • این شرکتها تمامی Frameworkهای مورد نیاز خود را به صورت کامل توسعه میدهند و عمده‌ این Frameworkها به صورت متن باز ارایه نمیشوند (تقریباً تمام آنها)

دلیل توسعه Frameworkها عدم وابستگی به نرم افزارهای ثانویه و قدرت انعطاف در توسعه قابلیتها و پاسخگویی به نیازها میباشد.

 • پردازش تمامی اطلاعات وب در این شرکتها توسط برنامه‌هایی به زبان C و یا ++C انجام میشود. این شرکتها از Web Serverها به شیوه معمول استفاده نمیکنند. یکی از نکات بسیار مهم در این شرکتها جایگاه ویژه زبانهای C و ++C در توسعه نرم افزارهای سیستمی میباشد.
 • صاحب تکنولوژی بودن برای این شرکتها بسیار حائز اهمیت است. به عنوان مثال شرکت ردهت برای کار در حوزه مجازی سازی شرکت دارنده KVM را خریداری کرد. این موضوع بدین معنا است که برای دستیابی به خروجی مناسب باید تا حد امکان صاحب Frameworkها و تکنولوژیهای مورد نیاز باشید.
 • تمام این شرکتها از نحوه توسعه به صورت متدولوژی متن باز استفاده میکنند. این‌گونه بدان معنی است که شما از نرم افزارهای پایه و کاملاً متن باز استفاده میکنید و اقدام به توسعه Frameworkهای مدیریتی یا تکنولوژیهای خاص خود میکنید.
 • در فضای متن باز هیچگونه محصول آماده و مجانی برای کار در محیطهای Enterprise وجود ندارد. اکثر نرم افزارهایی که به صورت متن باز و مجانی ارایه می‌شوند به صورت یک Prototype عرضه می‌شوند که علاوه بر استخراج نیازهای محصولات شرکتهای دارنده تکنولوژی، محمل بسیار خوبی برای Bug Fix و درک نیاز کاربران میباشد.
 • بدون توسعه زیرساختهای مورد نیاز در محصول خود، قابلیت پاسخگویی به نیاز کارفرمایان و پشتیبانی از محصول در طولانی مدت برای دارنده محصول فراهم نخواهد شد.

 

جمیع موارد ذکر شده و تجارب شرکت در توسعه و کاربری نرم افزارهای سیستمی پشتوانه انتخاب مسیر توسعه PVM و تکنولوژیهای مورد استفاده در این مسیر بوده است.

شرکت پویش داده نوین اعتقاد دارد ارایه پشتیبانی مناسب به کارفرمایان و همچنین تضمین حیات طولانی مدت محصول بدون توسعه امکان‌پذیر نمیباشد.

در ادامه به بررسی جزئیات بیشتر در اجزای ساختار PVM و فلسفه وجودی و کاربرد آن‌ها میپردازیم.

 

2 معماری PVM

در معماری PVM سه اصل مورد توجه بوده است:

 • توسعه Frameworkهای مورد نیاز
 • Modular بودن و قدرت و انعطاف مناسب در توسعه
 • سادگی و روانی و عدم وابستگی به نرم افزارهای ثانویه

اجزای اصلی سامانه PVM به شرح زیر میباشند. قابل ذکر است ترتیب ذکر شده از پایه‌ای ترین لایه به سطوح بالاتر میباشد:

 • PParam
 • Putil
 • Sball
 • PVM Modules

در ادامه به بررسی دقیقتر این اجزا میپردازیم.

2.1 زبان برنامه نویسی

در PVM از چند زبان برنامه نویسی بر اساس نیازهای توسعه استفاده میشود:

 • زبان ++C که برای توسعه هسته (Core) PVM در سیستم عامل لینوکس استفاده شده است. عمده مباحث فنی و توسعه ای PVM و نکات اصلی در معماری PVM در این لایه میباشد.

قابل ذکر است این زبان در رنکینگ زبانهای برنامه نویسی دنیا در رده 5 زبان برتر دنیا قرار دارد و به دلیل ماهیت شیءگرایی و همچنین سرعت اجرای آن، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

 • Bash که در سمت هسته برای توسعه برنامه‌های مکمل کوچک همچون سرویسها مورد استفاده قرار گرفته است.
 • #C برای توسعه رابط کاربری ویندوزی استفاده میشود.
 • Python برای توسعه رابط تحت وب PVM مورد استفاده قرار گرفته است. این زبان نیز در رده 5 زبان برتر دنیا قرار دارد.

2.2 PParam

کتابخانه Pparam پایه‌ای ترین کتابخانه در PVM میباشد که به صورت متن باز در github ارایه شده است. در ابتدای شروع به توسعه PVM دغدغه اصلی استفاده از پروتکل و فرمت ارتباطی مناسب بین نودهای کلاستر و همچنین ارتباط کاربر با آن بود.

آنچه که هم‌اکنون بسیار مرسوم است استفاده از XML و JSON میباشد. ما به دنبال شیوه ای مناسب جهت تبدیل اشیاء و کلاسها در زبان ++C به XML و یا JSON بودیم و به طور کلی به دنبال لایه‌ای که ذغدغه های تبدیل فرمت اطلاعات را به عهده بگیرد. اولویت یک در این لایه سبکی و سادگی آن بود.

بعد از بررسیهای گوناگون اقدام به توسعه کتابخانه Pparam نمودیم. این کتابخانه که منطبق با استانداردهای زبان ++C توسعه یافته است، ساختار تعریف پارامترهای داده‌ای را مشخص میکند.

با این کتابخانه برنامه نویس قادر است به راحتی شیء خود را تعریف کرده و آن را به فرمتهای داده‌ای مختلف تبدیل کند و یا اینکه از فرمتهای داده‌ای مختلف شیء خود را بارگزاری کند.

توسعه پارامترهای گوناگونی در این کتابخانه در قالب sparam علاوه بر غنی کردن این کتابخانه در جهت پشتیبانی ازفرمتهای داده‌ای گوناگون، صحت داده‌ای این پارامترها را نیز تضمین میکند. از جمله این پارامترها عبارتند از:

 • IP4Param
 • IP6Param
 • MACParam
 • BoolParam

 

تصویر 1: نمونه ای از کلاس توسعه یافته با PParam


بر اساس استاندارد توسعه یافته در Pparam شیء ویژه ای به نام Xobject توسعه پیدا کرده است. در فضای Xobject تمامی اشیاء موجود در مجموعه قادر خواهند بود با یکدیگر اتصالاتی (Connection) برقرار کنند. این اتصالات دنیایی از اشیاء و اتصالات آن‌ها را فراهم میکند.

Xobject مبنای(والد) و به تبع آن Xparam والد تمامی اشیاء در PVM میباشند که این موضوع قاعده ارث بری و شیء گرایی در PVM را به شکلی یک‌دست و همگن موجب شده است.

آگاهی به قواعد Xparam و Xobject برنامه نویس را قادر میسازد حجم بسیاری از قواعد حاکم بر PVM را درک نماید.

این یک قاعده در PVM است که قابلیتهای توسعه به صورت درختی از ریشه‌ای ترین کتابخانه تا لایه‌های بالاتر توسعه مییابد. ریشه این درخت Pparam و به دنبال آن Xobject میباشد.

در هر کدام از این کتابخانه‌های قواعدی برای صحت اشیاء و پارامترهای داده‌ای تعریف می‌شود که به تبع آن توسعه در سطوح بالاتر را راحتتر میکند.

2.3 Putil

این کتابخانه بر پایه Pparam با هدف ایجاد قابلیت توسعه Modular سامانه PVM پیاده‌سازی گردیده است. با استفاده از این کتابخانه، افزودن ماژول جدید به سامانه نیازمند تغییراتی در هسته برنامه به منظور پذیرش آن نیست.

نمایی از اجزای این کتابخانه به این شرح است:

 

تصویر 2: نمایی از کتابخانه putil

 

قابلیتهای ماژولها در قالب Action در سامانه PVM معرفی میشوند. Actionها در اصل APIهای هر ماژول میباشند. کاربر قادر خواهد بود با فراخوانی APIها از طریق putil اقدام به تعامل با آن ماژول نماید.

 

 • Modules
  • نماینده ماژولهای موجود در PVM میباشند.
  • هر ماژول در PVM با یک ID یکتا که از صفر شروع میشود، مشخص میشود.
 • Action Repository
  • یک Action عملیاتی است که کاربر میتواند به واسطه آن با سیستم(ماژول) تعامل کند.
  • هر ماژول مجموعه‌ای از Actionها را در سیستم مشخص میکند که این Actionها هر کدام با یک ID که از صفر شروع میشود مشخص میشوند.
  • ترکیب ID مربوط به یک ماژول و ID مربوط به هر کدام از Actionهای آن ماژول یک عدد یکتا برای Action ایجاد میکند. به عبارتی هر Action با ID مربوط به ماژول و ID مربوط به خودش مشخص شده و صدا زده میشود.
  • Action Repository به صورت یک انباره مجتمع تمامی اطلاعات Actionهای موجود را میزبانی و امکان فراخوانی آن‌ها را فراهم می آورد.
 • Fire Loop
  • وظیفه آن تعامل با کاربر و دریافت دستورات وی و اجرای Actionهای مورد نظر کابر میباشد.
  • هم‌اکنون Fire Loop تمامی دستورات کاربر را از طریق UNIX Socket و TCP Socket دریافت میکند.

 

چنانچه مشاهده میفرمایید تمامی امکانات تعاملی سامانه PVM با استفاده از putil فراهم شده است که قابلیت بسیار مناسبی به جهت اعمال سیاستهای تعاملی مورد نیاز، به صورت متمرکز، را فراهم می‌آورد.

همچنین این کتابخانه میتواند درگاههای ارتباطی متعدد مانند UNIX Socketو TLSو TCP Socket و هر نوع درگاه ارتباطی مورد نیاز را پیاده‌سازی نماید. این پیاده‌سازی کاملاً مستقل از کتابخانه‌های بالادستی PVM انجام می‌شود و از این منظر قدرت انعطاف مناسبی را ایجاد میکند.

2.3.1 ارسال دستورات به PVM

ارسال دستورات از طریق ارسال یک رشته به فایل /vat/run/sballd.sock انجام میشود. فرمت رشته ارسالی که یک رشته XML است به این شرح است:

<cmd>

<sid/>

<cid/>

<params/>

</cmd>

sid: مشخص کننده sub-system id یا همان module-id میباشد

cid: مشخص کننده command-id یا همان action-id میباشد

params: دربرگیرنده پارامترهای مورد نیاز action مورد نظر میباشد.

2.3.2 پاسخ به دستورات ارسالی

PVM با ارسال یک رشته XML به دستور ارسالی پاسخ میدهد. فرمت این رشته به این شکل است:

<response>

<status/>

<description/>

</response>

تگ status وضعیت پاسخ را نشان میدهد که مقادیر آن عبارتند از: success, failed, warning

warning وضعیتی را نشان میدهد که دستور به صورت ناقص اجرا شده است، success اجرا موفقیت آمیز بوده است و failed اجرا به صورت کامل ناموفق بوده است.

Description شامل جزئیات پاسخ دستور ارسالی میباشد.

 

2.4 Sball

اسبال بزرگترین کتابخانه PVM میباشد که وظیفه مهم Cluster Engine یا موتور همروندی در PVM را بر عهده دارد. قابل ذکر است در اوایل توسعه PVM از محصولات متن باز در این لایه استفاده میشد که به دلیل بروز مشکلات متعدد و باگهای گوناگون در این محصولات اقدام به توسعه حساسترین و مهمترین لایه نرم‌افزار یعنی Cluster Engine نمودیم.

وظایف اسبال در PVM به این شرح است:

 • انتخاب Master در کلاستر به منظور انجام فعالیتهای مدیریتی در کلاستر
 • به هنگام سازی اطلاعات اشیاء (اطلاعات ماشینهای مجازی، سوییچهای مجازی و ..) در تمامی نودهای کلاستر
 • آگاهی از وضعیت نودهای کلاستر و تشخیص وضعیت جاری آن‌ها
 • مدیریت ماژولهای PVM

این ماژول از دو ماژول زیرمجموعه به شرح زیر تشکیل شده است:

 • انباره اشیاء Sball: که انباره کلاستری اشیاء موجود در PVM میباشد. این ماژول از جمله مهمترین ماژولهای و وظایف Sball میباشد
 • انباره مدیریت کلاستر: مدیریت وضعیت نودها و پیامرسانی بین آن‌ها را بر عهده دارد.

2.5 انباره اشیاء

از جمله مهمترین وظایف اسبال مدیریت انباره توزیع شده از اشیاء در سطح کلاستر میباشد. در PVM همه چیز در قالب اشیاء تعریف و مدیریت می‌شوند که از آن جمله میتوان به ماشین مجازی، سوییچ مجازی، زمان، سایت پشتیبان و .. اشاره کرد.

برای پیروی مناسب از قاعده شیءگرایی، بر اساس استاندارد Pparam و Xobject شیء SballObject توسعه یافته است. این شیء والد تمامی اشیاء در PVM میباشند که تمامی آن‌ها در قالب انباره اشیاء در PVM و در سطح کلاستر نگهداری میشوند.

اسبال وظیفه دارد این انباره را در سطح کلاستر با یکدیگر همگام نگه دارد.

 

تصویر 3: نمایی از شیء VirtualMachine بر اساس SballObject

 

2.5.1  Sball Object

ساختار XML شیء اسبال به این شرح است.

<sball_obj>

<uuid/>

<name/>

<type/>

// Object Special sata

</sball_obj>

تگ uuid که مخفف Universally Unique Identifier میباشد، به عنوان کلید Object در تمام PVM مورد استفاده قرار میگیرد. به عبارتی تمام ارجاعات به Objectهای مورد نیاز توسط uuid که کلید است انجام میپذیرد. این فیلد در تمام طول عمر Object ثابت است.

تگ name نام موجودیت را تعیین میکند که در چرخه زندگی Object قابل تغییر است و راه ارتباطی قابل تفسیر توسط کاربر با Object میباشد.

تگ type نوع Object را تعیین میکند.

فیلدهایی داده که در ادامه می‌آیند بستگی به نوع Object دارد(type) و برای هر Object به صورت جداگانه تعریف میگردد.

همچنین قابل ذکر است که تگهای ابتدایی و انتهایی اشیاء بر اساس نوع شیء میتوانند متفاوت باشند.

2.5.2 Object List

یک لیست از Objectها است. هر لیست دارای یک نام یکتا در PVM میباشد. چنانچه لازم باشد تا لیست تمامی Objectهای مربوط به لیست در اختیار کاربر قرار گیرد ساختار XML مربوطه به این شرح میباشد:

<pvm_object_list_name>

<sball_obj/>

.../

</pvm_object_list_name>

pvm_object_list_name نام یکتای لیست میباشد.

2.5.3 Object Repository

مجموعه تمامی Object Listهای موجود در PVM توسط Object Repository مدیریت میشوند. هر ماٰژول در PVM میتواند بر اساس نیاز خود Object Listهایی را در Object Repository رجیستر کند.

این انباره در سطح کلاستر مدیریت میشود.

2.6 توسعه ماژول در PVM

توسعه ماژول در PVM بر اساس قواعد استاندارد موجود در کتاخانه های بالادستی به شرح زیر انجام میشود:

 • Pparam
 • Putil
 • Sball

هر ماژول اقدام به توسعه اشیاء خود که از SballObject ارث برده‌اند میکند و قابلیتهای موردنیاز کاربران را در قالب Actionها توسعه میدهد.

سپس این اشیاء و لیستهای مورد نیاز جهت نگهداری آن‌ها در Sball رجیستر می‌شوند و همچنین Actionدر putil رجیستر میشوند.

از آن به بعد اسبال وظیفه مدیریت و همگام سازی اشیاء در سطح کلاستر را بر عهده خواهد گرفت و همچنین کاربر قادر خواهد بود با فراخوانی Actionها اقدام به تعامل با ماژول مورد نظر نماید.

به عبارتی توسعه ماژول در PVM به توسعه اشیاء بر اساس قواعد SballObject و همچنین Actionهای مورد نیاز خلاصه شده است و این به دلیل روح حاکم بر معماری PVM به دلیل ایجاد قواعد درختی بر اساس ساختار وابستگی درختی بین کتابخانه‌ها از پایه‌ای ترین کتابخانه تا کتابخانه‌های بالادستی میباشد.

قابل ذکر است که توسعه ساختار ماژول نیز بر اساس قواعد حاکم بر اشیاء اسبال و با ارثبری از SballModules انجام میشود.

در ادامه نمایی از کد SballModule قابل مشاهده است.

 

تصویر 4: نمایی از SballModule و مستندات موجود در کد


چنانچه ملاحظه میگردد قاعده ارثبری از SballObject در کل اجزای PVM رعایت شده است و این موضوع همبستگی معماری PVM و همچنین قابل توسعه مدیریت شده و سریع در آن را فراهم میکند. اینگونه طراحی علاوه بر افزایش کیفیت کد کاهش هزینه‌ها در توسعه را نیز به همراه دارد.

یکی از وظایف اسبال در حوزه ماژولها بررسی تطابق ویرایشهای مختلف ماژول موجود در سطح کلاستر میباشد. به عبارتی اسبال کنترل میکند که نسخه های مختلف از یک ماژول که ممکن است بر روی نودهای یک کلاستر هستند با یکدیگر تطابق دارند و یا خیر؟ در صورت عدم تطابق نودی که دارای عدم تطابق هست را از کلاستر خارج میکند تا از بروز مشکلات برای سیستم جلوگیری کند.

در عکس فوق نمایی از نحوه مستندسازی(Comment) کدهای PVM نیز قابل مشاهده است.

 

تصویر 5: نمایی از کد ماژول مدیریت استوریج

 

3 پیاده‌سازی PVM

چنانچه در بخش قبل اشاره شد زبان ++C به عنوان زبان اصلی برنامه نویسی در PVM میباشد. در ادامه جزئیاتی از تکنیکهای به کار رفته در پیاده‌سازی اجزای PVM مورد بررسی قرار میگیرد.

3.1 ارتباط با ماشین مجازی

جهت ارتباط با ماشین مجازی از پروتکل QMP استفاده میشود. این پروتکل که بر اساس JSON میباشد مبنای فعالیتهای مدیریتی ماشین مجازی میباشد.

این پروتکل در ویرایشهای مختلف ساختار KVM ثابت میباشد و در هر ویرایش نسبت به ویرایش قبلی تواناییهایی اضافه میشود.

3.2 کامپایل هسته

هسته سیستم عامل PVM بر اساس هسته های ردهت میباشد و بر اساس نیازمندهای ماشینهای مجازی و به جهت دستیابی به کارآیی بالا تنظیم و کامپایل مجدد شده است.

تمامی فعالیتهای شرکت بر روی این هسته به راحتی قابل انتقال به ویرایشهای بالاتر هسته لینوکس میباشد.

 

تصویر 6: نمایی از مستندسازی نحوه کامپایل کرنل

 

3.3 مستندسازی

در شرکت پویش داده نوین مستندسازی از اصول اساسی و پایه محسوب میشود. تمامی ماژولهای PVM در سطوح طراحی و پیاده‌سازی دارای مستندسازی با جزئیات مناسب میباشند.

سامانه مدیریت پروژه در شرکت محور تمامی فعالیتها در مسیر توسعه محصول میباشد. همچنین از ابتدای توسعه PVM از نرم‌افزار LibreOffice (پروژه متن باز جایگزین MSOffice) به منظور مستند سازی استفاده میگردد.

3.4 سیستم عامل پایه

از سیستم عامل Redhat به عنوان سیستم عامل پایه در ساخت PVM OS استفاده شده است. این موضوع قابل توجه است که ساختار توسعه یافته توسط PVM وابستگی به سیستم عامل خاصی ندارد.

به عبارتی ما قادر هستیم که PVM را بر روی هر نسخه لینوکسی برپا کنیم، البته دلیل انتخار Redhat پشتیبانی سطح حرفه‌ای است که این سیستم عامل دارد.

3.5 سبک کد نویسی یا Coding Style

تیم توسعه PVM از استانداردهای موجود در توسعه محصولات متن باز همچون هسته لینوکس بهر گرفته و سبک کد نویسی حرفه‌ای برای توسعه خود انتخاب کرده است.

نمونه از نمونه کد نویسی در پروژه Pparam که به صورت متن باز عرضه شده است به خوبی قابل مشاهده است.

3.6 استانداردهای خط تولید

مسیر توسعه PVM در شرکت به شکل یک خط تولید مدیریت میشود. تمامی ملزومات این خط تولید به شکل استاندارد درآمده اند که از جمله مواردی که در دانش سرای شرکت منتظر شده است میتوان به مستند «شیوه تنظیم شماره نسخه (Version) در توسعه نرم‌افزار» اشاره کرد.

3.7 دانشسرای پویش‌

طبیعت هر کار توسعه ای زایش دانش و اطلاعات جدید میباشد. این امر به نوبه خود در شرکت پویش داده نوین اتفاق افتاده است و دانش شرکت در قالب «دانشسرای پویش» عرضه شده است.

 

4 چرا تولید به جای فارسی‌سازی محصولات موجود

این سؤالی است که بعضا از تیم پویش داده نوین پرسیده میشود. پاسخ و بررسی این پرسش از چند منظر قابل بررسی است:

4.1 از منظر تیم توسعه دهنده (شرکت ارایه کننده محصول مجازی‌سازی)

ارایه محصول بر اساس محصولاتی اینچنین و در حد ترجمه رابط کاربری، باعث افزایش هزینه‌های پشتیبانی و توسعه ی تیم توسعه دهنده میشود. این موضوع به این دلیل است که روند توسعه محصول و ارایه Bug Fixها خارج از کنترل تیم توسعه بوده و هر گونه تغییر در روال پروژه اصلی، موجب ایجاد تنش و هزینه برای تیم تولید و پشتیبان میشود. این پروژه‌ها معمولا با ارایه انواع لایسنسها (Free, Enterprise, Commercial) موجب هدررفت زمان و گیج شدن تیم توسعه دهنده و پشتیبانی میشوند.

این موضوع در صورتی قابل تحمل است که تیم توسعه قوی دارای تسلط کافی بر کد محصول وجود داشته باشد که هزینه این موضوع با تولید محصول جدید برابری میکند.

موضوع قابل تامل دیگر در این مسیر نحوه برخورد با موارد خطا و اشکالات به وجود آمده است، در این موارد به دلیل استفاده از انبوهی از پروژه‌ها که بعضا با اهداف و کاربریهای گسترده نوشته شده و در کاربریهای محدودی استفاده میشوند، روال اشکال یابی خطاهای به وجود آمده(در سایت کارفرما و یا در مرحله تست) بسیار زمان‌بر و در بعضی موارد خارج از کنترل میباشد. این موضوع را با زمانی مقایسه کنید که شما تا حد امکان به نرم افزارهای سیستمی نزدیک شده‌اید و بروز هر گونه مشکل در سیستم به راحتی قابل رهگیری و رفع است.

از جمله مواردی که در مسیر توسعه PVM با آن روبرو شدیم داستان RGManager و Pacemaker بود. در ابتدا PVM بر اساس RGManager توسعه پیدا کرد، به عنوان لایه مدیریت HA، که در محیطهای عملیاتی دارای Bugهای فراوانی بود(که البته تمامی نرم‌افزارهای متن‌باز و مشابه از آن استفاده میکنند). بعد از مدتی متوجه شدیم که روال توسعه این پروژه به کل متوقف شده‌است و هم‌اکنون تمرکز اصلی بر روی Pacemaker است. هزینه انتقال از یک نرم‌افزار به نرم‌افزار دیگر واقعا سرسام آور است، بحث تست و اطمینان کامل جهت انتقال به سایت مشتری را برای مشتریان بزرگ در نظر بگیرید.

با توجه به اینکه مسیر توسعه ما تکمیل ماژول HA در Sball بود به جای انتقال به سمت Pacemaker، ماژول Sball-HA تکمیل و به کار گرفته شد که خروجی بسیار بهتر و قابل اتکایی دارد. یکی از مزیتهای HA در Sball نسبت به Pacemaker آن است که در Pacemaker بحث HA کاملا عام دیده شده است ولی در Sball ملزومات و حساسیتهای ماشینهای مجازی به صورت خاص مورد توجه قرار گرفته است.

قانون کلی در توسعه محصول به صورت متدولوژی متن‌باز آن است که تا حد امکان از پروژه‌‌های کاملا متن باز (کتابخانه‌ها، هسته و ...) استفاده گردد و از وابستگی به پروژه‌هایی که در طول زمان دستخوش تغییرات(منظور تغییرات استراتژیکی و فنی) میگردند جلوگیری شود، کاری که در توسعه PVM کاملا مورد توجه قرار گرفته و جوابگو نیز بوده است.

این سیاست در بلند مدت محصولی پایدار و با پشتیبانی عالی را موجب میشود.

بحث آینده مجوز نرم‌افزار بسیار مهم است، حوزه مجازی‌سازی حوزه بسیار حساس با پشتیبانی بالا است، چنانچه نرم افزار در مسیر توسعه تغییر قالب دهد و یا اینکه صرفا کدهای تست نشده را جهت Bug Fix به صورت Community عرضه کند، عرصه محصول در این فضا بسیار پر چالش و هزینه‌ بر خواهد بود و به نوعی آبروی شرکت را در معرض خطر قرار میدهد.

موضوع بعدی حاصل تجارب چند ساله ما در حوزه متن‌باز است. اگر نگاهی به گستره نرم‌افزارهای متن باز در کل جهان داشته باشید، حوزه Community در حال حرکت به سمت بستر تست(Test) است. به عبارت دقیق‌تر شرکتهای تولید کننده بعد از ارایه کدها و محصولات در بستر Community و گرفتن خروجیهای تست از کاربران کل دنیا، نسخه‌های Enterprise خود را روانه بازار میکنند.

در این فضا تولید نرم‌افزار و ارایه به صورت متن‌باز و دست و پنچه نرم کردن با دنیای متن‌باز وجهه مناسبی از شرکت در سطح تکنیکال به جهان ارایه میدهد و این امکان را فراهم خواهد کرد تا شرکت تولید کننده قادر باشد از امکانات Community ها به نحو مطلوب در جهت توسعه محصول خود استفاده کند.

به عبارتی توسعه(تولید) محصول در دنیای متن‌باز در طولانی مدت باعث کاهش هزینه و تقویت برند (Brand) میشود در صورتیکه در صورت صرفا استفاده از نرم‌افزارهای متن‌باز شرکت تبدیل به Test Case تولید کنندگان و افزایش هزینه‌های سالانه و تضعیف Brand میشود.

ارایه محصول بر اساس محصولات دیگر و صرفا به صورت ترجمه، حوزه رقابت را گسترده و مزیتهای رقابتی را از میان میبرد. تولید محصول امکان ارایه مزیتهای رقابتی برای خارج از ایران را نیز فراهم می‌آورد.

4.2حساسیت حوزه مجازی‌سازی

حوزه مجازی‌سازی در سازمانها به دلیل تشکیل بستر فناوری اطلاعات سازمان حوزه حساس و پرچالشی است، در بازدیدهایی که از سازمانها داشتیم به مواردی برخوردیم که از اجرای ماشینهای حساس بر فراز VMWare خودداری کرده بودند، که مهمترین چالش آنها آینده محصول مجازی‌سازی، پشتیبانی و امنیت بود.

این موضوع مؤید این است که تیم ارایه دهنده راهکار میبایست از لحاظ فنی و تکنیکی تسلط کامل بر ساختار محصول ارایه شده داشته باشد تا قادر باشد تمامی زمینه‌ها و جوانب محصول خود را تضمین و گارانتی کند. این موضوع بحث قدرت تکنیکال و مانور تیم توسعه و پشتیبانی را در حد زیادی روشن میکند.

4.3 از نگاه کارفرما

یکی از این موارد در بند ۲ مطرح شد. بحث پشتیبانی و میزان تسلط تیم توسعه بسیار مهم است. همچنین از نگاه کارفرمای ایرانی تیم توسعه داخلی و ایرانی میتواند قابل توجه باشد.

از جمله مزیتهای دیگر توسعه محصول قابلیت سفارشی سازی آن است. PVM بر اساس نیازهای محلی توسعه یافته است که از جمله این موارد قابلیت mirror site و بحث OffLine Backup است که به واسطه نیازهای سازمانی داخل ایران توسعه یافته است.

این امکان وجود دارد تا درصورت اعلام نیازهای ویژه در سطح Enterprise موارد در PVM اعمال گردند. تولید محصول قابلیت مانور و پاسخگویی سریع به نیازهای کارفرما را موجب میشود که در طول حیات محصول افزایش رضایت مشتری را به دنبال دارد.

4.4 سخن پایانی در پاسخ به این سوال

تیم PVM کمبود قابلیت ها نسبت به اینگونه محصولات را قبول دارد و رسیدن به تمامی این ویژگیها را در زمانی کوتاه و سریع بر خود فرض میداند، به عبارتی ذکر نکات فوق تایید کننده کمبود ویژگیها نیست، بلکه فلسفه حرکت شرکت پویش را نشان میدهد.

هر چند که نبود این ویژگیها مؤید تولید محصولی ایرانی است، قابل ذکر است که در سالهای اخیر زمان زیادی از توسعه به ایجاد زیرساختهای لازم اختصاص یافته است که ثمره آن در PVM نسل دوم به خوبی نمایان است. این زیرساخت پیاده‌سازی ویژگیهای محصولات مشابه را امکان‌پذیر میسازد.

Sball تنها رقیب دنیای متن‌باز برای Libvirt است، به عبارتی دومین ساختار مدیریت KVM در دنیای متن‌باز میباشد که امید داریم با متن‌باز کردن آن، عرصه جدیدی را در فضای متن‌باز بگشاییم.

عرضه نرم‌افزار متن‌باز این امکان را به وجود می‌آورد تا به نام ایران مبحث قابل عرضه در انجمنها و کنفرانس های سالانه متن‌باز داشته باشیم.

5 چرا KVM؟

همیشه از شرکت پویش داده نوین سؤال میشده است که چرا در توسعه PVM از تکنولوژی KVM استفاده شده است. دلایلی که در ادامه ذکر می‌شود عمده دلایل شرکت در ابتدای حرکت به سمت توسعه PVM میباشد:

 • kvm از متد توسعه متن باز بهره میبرد

توسعه با متد متن باز به منزله همفكری تعداد زیادی از توسعه‌دهندگان و به عبارتی برخورداری از حوزه MindShare بزرگی است كه این موضوع قابلیت اطمینان این بسته نرم‌افزاری را در حد زیادی افزایش داده است.

این موضوع در مقابل راه‌حلهای متن بسته و نیمه باز مزیت بسیار مهمی محسوب میشود. اهمیت این موضوع با نگاه به آینده و لزوم پشتیبانی طولانی مدت آن اهمیت بیشتری نیز پیدا میكند.

 • kvm از ابزار و استانداردهای متن‌باز بهره میبرد

توسعه kvm به دلیل قرارگیری در حوزه متن‌باز وابسته به استانداردها و ابزار متن‌باز موجود میباشد. از جمله این موارد میتوان به فایل‌سیستم اشاره کرد که از فایل‌سیستمهای جاری در سیستم‌عامل لینوکس استفاده میشود که این موضوع برای تدوین راه‌حلهای پشتیبانگیری از اطلاعات بسیار حائز اهمیت است. این موضوع میتواند با فایل‌سیستم اختصاص بعضی از راه‌حلهای موجود مقایسه کرد که امکان دسترسی مستقیم به فایلها وجود ندارد.

همچنین تعامل بین ابزار متن باز، این امکان را فراهم می‌آورد که بتوان با اتخاذ راه‌حلهای مناسب بهره‌وری سیستم را تا حد زیادی افزایش داد. از این جمله میتوان به دیسکهای ماشینهای مجازی اشاره کرد که میتوانند هم به صورت فایل ذخیره شوند و یا قسمتی از یک دیسک مستقیما به ماشین اختصاص یابد. تلفیق این توانایی با ابزار LVM فرصتهای مناسبی را در مدیریت بهینه دیسک و حتی ساخت Snapshotها فراهم‌می‌آورد.

همچنین این نکته نیز قابل توجه است که هم‌اکنون ابزارهای متن‌باز گوناگونی جهت توسعه کاربردها و قابلیتهای ماشینهای مجازی در حال توسعه می‌باشد (مانند openvswitch - سوييچ مجازي).

وجود ابزار متن باز امکان پیاده‌سازی نیازهای کاربردی و غیرکاربردی(Functional/NonFunctional) را در یک محیط عملیاتی فراهم می‌آورد، و قدرت و حیطه عملیاتی مناسبی را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد.

همچنین تعامل سازنده با ابزار متن باز امکان پشتیبانی طولانی مدت راه‌حلهای مبتنی بر kvm و همچنین انجام توسعه‌های افزایشی (incremental) را فراهم می‌آورد.

 • kvm عضوی از هسته سیستم‌عامل لینوکس است

بنابراین هر جا که لینوکس است، kvm هم خواهد بود. رمز موفقیت لینوکس پشتیبانی از سخت‌افزارهای گوناگون و همچنین توانایی عملیاتی در حوزه‌های Desktop و serverمیباشد که این قابلیت به دلیل انعطاف هسته لینوکس جهت انجام تنظیمات بهینه برای هر حوزه میباشد.

در نتیجه kvm حوزه سخت‌افزاری وسیعتری را نسبت به راه‌حلهای موجود پشتیبانی میکند و این به دلیل تفکیک روشن وظایف بین هسته لینوکس(مدیریت فعالیتهای سیستم‌عامل مانند سخت‌افزار) و kvm(مدیریت ماشینهای مجازی) میباشد.

همچنین به دلیل انعطاف هسته لینوكس،طیف كارآیی kvm از كاربری خانگی تا كاربری حرفه ای گسترده است كه موجب افزایش كاربران آن و به تبع گسترش سریعتر خصوصیات كاربردی و غیركاربردی (Functional/NonFunctional) آن میشود.

 • kvm ساده‌تر و سبکتر از راه‌حلهای موجود است

چنانچه ذکر شد راه‌حلهای مطرح شده یک سیستم‌عامل کوچک هستند که علاوه بر انجام اعمال مربوط به ماشینهای مجازی، میبایست وظایف جاری یک سیستم‌عامل همانند زمانبندی (Scheduling)، مدیریت منابع، توسعه درایورهای سخت‌افزاری و ... را انجام دهند.

kvm عضوی از هسته لینوکس است که تنها وظیفه واگذار شده به آن مدیریت ماشینهای مجازی است بنابراین از تواناییهای خارق‌العاده لینوکس به عنوان یک سیستم‌عامل تمام عیار به خوبی استفاده میکند. از این منظر kvm یک راه‌حل سبک و ساده بوده که میتواند نرخ توسعه سریعتری نیز داشته باشد(به دلیل حجم اندك وظایف واگذار شده به آن).

 • kvm ماشینهای مجازی را در قالب process های لینوکس مدیریت میکند

به عبارتی در فضای kvm هر ماشین‌مجازی یک process در سیستم‌عامل لینوکس میباشد. بنابراین هرگونه عملیاتی که برای یک پردازش در لینوکس مطرح است برای یک ماشین‌مجازی نیز قابل طرح است که از آن جمله است:

۱- اعمال اولویت به ماشین‌مجازی،

۲- اعمال محدودیت در استفاده از منابع سیستم،

۳- مانیتورینگ بسیار راحت ماشین‌مجازی،

۴- استفاده از ابزارهای مدیریت پردازشها برای راهبری ماشین‌مجازی

 

 • kvm یک bare metal hypervisor است

kvm به صورت مستقیم بر روی سخت‌افزار اجرا شده و تعامل مستقیم با آن دارد. ارتباط مستقیم با سخت‌افزار، بر روی بهره‌وری ماشینهای مجازی و سرعت انجام عملیات io آنها تاثیر بسزایی دارد.

 • kvm توانایی شبیه سازی سیستمهای گوناگون را دارد

به عبارتی kvm این امكان را دارد كه انواع سیستمهای كامپیوتری را بر بستر سیستم فعلی شبیه سازی كند. البته این موضوع در توسعه نرم‌افزارهای Multi-Platform كاربرد دارد اما وجود آن دلیلی بر وجود تواناییهای قابل توجه و طراحی مناسب این نرم‌افزار در پیوند با نرم‌افزارهای متن باز موجود میباشد.

این توانایی حاصل پیوند kvm با نرم‌افزار متن باز Qemu به عنوان یك شبیه ساز سیستم است كه یك سیستم كامپیوتری را به صورت كامل شبیه سازی میكند. این سیستم كامپیوتری میتواند یك PC و یا سیستمهای غیر PC مانند PowerPc, Sparc32, Sparc64, MIPS, ARM باشد.

 • kvm درایورهای سخت‌افزاری گوناگونی را شبیه سازی میكند

kvm برای هر سیستم كامپیوتری، درایورهای گوناگون كارت شبكه، كارت صدا و نوع دیسك را شبیه سازی میكند. وجه مطلوب این موضوع برای سیستم عاملهای قدیمی قابل توجه است كه میتوان درایور مناسبی را برای سیستم انتخاب كرد.

همچنین در پیوند انواع ماشینهای مجازی با سیستم عاملهای گوناگون كه به عنوان بستر(host) استفاده میشوند (بسته به نوع تنظیمات هسته) میتوان درایوری كه بهترین خروجی را دارد انتخاب كرد.

 • kvm یعنی لینوکس

اطمینان از وجود راه حلهای فنی برای مشكلات پیش رو در انجام یك پروژه حساس و بزرگ بسیار مهم است.

لینوكس یعنی انعطاف و اطمینان. به عبارت بهتر كار در فضای لینوكس این اطمینان را برای توسعه‌دهنده ایجاد میكند كه به هر صورت برای هر نیاز راه حل فنی وجود دارد و یا حداقل امكان توسعه یك راهكار مناسب متصور است. این موضوع به دلیل حوزه كاربری وسیع لینوكس میباشد.

6 سخن پایانی

تجارب چندین ساله شرکت پویش داده نوین در زمینه توسعه و به کارگیری نرم افزارهای سیستمی و امنیتی و همچنین تجربه تحویل کامل یک پروژه سنگین (UTM) به کارفرمای مربوطه، همه و همه پشتوانه فنی شرکت به منظور توسعه نرم افزاری زیرساختی، حساس و حجیم به نام PVM بوده است.

تجارب ما در پشتیبانی PVM در یک دهه گذشته مؤید پیش فرضهای ما در توسعه PVM میباشد که امیدواریم این مسیر با همبستگی بیشتر منجر به افتخاری گران برای کشور عزیزمان گردد.

 

 

دانلود مقاله

 

آدرس کوتاه :