مقایسه PVM با PVE (بخش دوم)

در ادامه مقایسه محصولات PVM و PVE (بخش اول این مستند را ملاحظه بفرمائید.) اخیرا فیلمی منتشر شد که در آن ادعا شده است PVM از APIهای Proxmox و libvirt استفاده میکند. از شما خواننده عزیز تقاضا داریم، فیلم پاسخ پویش را مشاهده بفرمائید. قبل از هر چیز از شما بزرگوار که وقت ارزشمندتان را جهت مشاهده فیلم و مطالعه توضیحات اختصاص میدهید تشکر میکنیم.

به دلیل اینکه مجبور هستیم مستدل صحبت کنیم مباحث اندکی رنگ و بوی فنی به خود میگیرند.

 

 

ادعا شده است که PVM از APIهای Proxmox استفاده میکند، نکات زیر قابل توجه هست:

  • APIهای proxmox به صورت REST API هستند و برای استفاده از آنها نیازمند Http یا Https سرور در سمت سرور هست. در این مستند (لینک: https://pve.proxmox.com/wiki/Proxmox_VE_API) بیان شده است که پورت سمت سرور proxmox برای APIها شماره 8006 میباشد.
  • طبق این ادعا چنانچه PVM از این APIها استفاده کند میبایست در سامانه PVM سرور Http یا Https داشته باشیم که در PVM وجود ندارد. (در فیلم قابل مشاهده هست).
  • برنامه PVMM از پروتکلهای SSH و TLS جهت اتصال به سامانه PVM استفاده میکند و پروتکل Http/s در فرآیند ارتباطی ما جایگاهی ندارد.
  • ارتباطهای PVM تماما از قالب XML استفاده میکند (در فیلم نمونه ای از آن ذکر شده است) در صورتیکه proxmox API از json استفاده میکند.

تیم پویش معتقد است چنانچه دوستانی که با هدف اثبات کپی بودن PVM آن را بررسی کرده اند، در مفاهیم REST APIها دقت بیشتری میکردند، دچار این سوء برداشت نمیشدند.

سامانه مجازی سازی PVM

سامانه میز کار مجازی PVM Desktop

ارزش‌های ایجاد شده برای کارفرمایان پویش به واسطه استفاده از PVM

PVM و جداسازی اینترنت از شبکه داخلی

دانلود PVM

اپلاینسهای مجازی پویش (اپلیش Aplish)

از مشاوره رایگان ما استفاده کنید.

ادعای دوم دوستان مبنی بر این هست که به دلیل وجود بسته libvirt-client در بسته نرم افزاری PVM، و همچنین وابستگی بین RPMهای PVM با این بسته، PVM از libvirt استفاده میکند.

  • نکته اول در مورد libvirt قابل توجه است که این بسته نرم افزاری اجزای مختلفی دارد که مهمتری جزء آن بسته libvirt است که به هیچ عنوان در PVM وجود ندارد. libvirt-client به عنوان ابزار جانبی کار با libvirt است (توضیحات کاملتر در فیلم)
  • PVM از بسته نرم افزاری به نام fence-agents که متن باز هست استفاده میکند. این بسته دارای دستوراتی هست برای اطمینان بخشی از قطع ارتباط سرورهای فعال در کلاستر در زمانی که یک سرور دچار مشکل میشود.
  • به عنوان مثال دارای دستوراتی هست جهت اتصال به پورتهای ilo و خاموش کردن سرورهای hp از طریق پورتهای ilo.
  • fence-agents برای کار با libvirt دستوراتی دارد که fence-virsh از آن جمله است. این دستور به بسته libvirt-client نیاز دارد. این موضوع دلیل وجود این libvirt-client در PVM است.
  • وجود libvirt-client در بسته PVM به معنای استفاده PVM از آن نیست.
  • برای اثبات عدم استفاده PVM از libvirt-client این بسته نرم افزاری از PVM حذف شده و صحت عملکرد PVM به نمایش گذاشته شده است (به فیلم مراجعه بفرمائید.)

 

نکته بعدی که در فیلم مطرح شده بود بحث کد منبع PVM و پیامی است که در محیط تلگرام از جانب مدیریت شرکت پویش برای آقای نصیری ارسال شده بود. شما دوست عزیز جهت مشاهده پیام ارسال شده، بررسی قسمتی از کدهای PVM و وجود بسته نرم افزاری pparam در PVM و پاره ای نکات ارزشمند دیگر به مشاهده فیلم بپردازید.

 

همچون همیشه بر صداقت و شفافیت خود استوار هستیم و افتخار میکنیم که در جمع دوستان کارشناس فرصتی برای طرح این مباحث به وجود آمد. در صورت وجود هرگونه سوال و ابهام در خدمت دوستان بزرگوار هستیم. ایمیل شرکت:

هم اکنون با ما تماس بگیرید.