گزارش روزنامه جام جم از سامانه بومی رایانش ابری در کشور (PVM Cloud)

به همت گزارشگر گرانقدر صفحه دانش روزنامه جام جم، سرکار خانم شعرباف

روزنامه جام جم در شماره امروز (سه شنبه 9 شهریور 1395) خود، صفحه دانش، ستونی را به گزارشی از سامانه بومی رایانش ابری (PVM Cloud) اختصاص داده است. متن گزارش:


رایانش ابری (Cloud Computing) مدلی بر پایه شبکه‌های رایانه‌ای مانند اینترنت است که الگویی تازه برای عرضه، مصرف و تحویل خدمات با به کارگیری شبکه ارائه می‌کند. این اصطلاح از ترکیب دو کلمه رایانش و ابر ایجاد شده است.

ابر در اینجا استعاره از شبکه یا شبکه‌ای از شبکه‌های وسیع مانند اینترنت است که کاربر معمولی از پشت صحنه و آنچه در پی آن اتفاق می‌افتد، اطلاع دقیقی ندارد (مانند داخل ابر). از طرفی، علت تشبیه اینترنت به ابر این است که اینترنت همچون ابر جزئیات فنی‌اش را از دید کاربران پنهان می‌کند و لایه‌ای از انتزاع را بین این جزئیات فنی و کاربران به وجود می‌آورد. رایانش نیز معادل واژه «Computing» است که در بعضی متون به جای رایانش از محاسبات و پردازش استفاده شده است.

عموماً مصرف‌کننده‌های رایانش ابری مالک زیر ساخت فیزیکی ابر نیستند و برای پرهیز از پرداخت هزینه، آن را از عرضه‌کنندگان شخص ثالث اجاره می‌کنند. بسیاری از سرویس‌های رایانش ابری ارائه شده با به کار گیری مدل رایانش همگانی، امکان مصرف این سرویس‌ها را به گونه‌ای مشابه با صنایع همگانی (مانند برق) فراهم می‌سازند؛ امری که می‌تواند باعث بهبود نرخ بهره‌وری شود. یک اثر جانبی این شیوه آن است که رایانه‌ها به میزان بیشتری مورد استفاده قرار می‌گیرند، زیرا مشتریان رایانش ابری نیازی به محاسبه و تعیین حداکثری برای بار حداکثر (Peak Load) خود ندارند.

شرکت دانش‌بنیان پویش داده نوین، نخستین سامانه بومی رایانش ابری (PVM Cloud) با توجیه اقتصادی بالا به عنوان یک طرح دانش‌بنیان را ثبت کرده است. این محصول از طرح‌های منتخب استانی (از استان یزد) در پنجمین جشنواره علم تا عمل بوده است. دستیابی به جایگاهی موثر در عرصه صنعت نرم‌افزار در ابعاد ملی و جهانی و تلاش برای کارآفرینی از چشم‌اندازهای این طرح بومی است. سامانه PVM با هدف تضمین ماندگاری اطلاعات در مقابل حوادث پیش‌بینی نشده، تضمین امنیت در مهم ترین نرم‌افزار زیرساختی سازمان، کاهش هزینه‌ها، و یکپارچه‌سازی و مدیریت متمرکز، تولید و عرضه شده است. این طرح با هدف تولید محصولی معتبر و با کیفیت و مطابق با استانداردهای جهانی در ایجاد زیرساختی مطمئن و پایدار، نقش داشته است.

فناوری اطلاعات به یک حوزه خدماتی تبدیل می‌شود

حمیدرضا جعفریان مقدم، مدیرعامل شرکت پویش داده نوین، درباره طرح رایانش ابری به جام‌جم می‌گوید: در حال حاضر، در حوزه فناوری اطلاعات مسیر تازه‌ای به نام رایانش ابری تعریف کرده‌ایم. رایانش ابری به این معنی است که حوزه فناوری اطلاعات تبدیل به یک حوزه خدماتی می‌شود یعنی از این پس سرویس‌دهندگانی که خدمات مختلف ارائه می‌دهند، جای محصولات فناوری اطلاعات را می‌گیرند. نمونه رایج این خدمات ایمیل یا سیستم‌های ذخیره اطلاعات آنلاین است که افراد برای ذخیره کردن اطلاعات شخصی خودشان از آنها استفاده می‌کنند. در سازمان‌ها و شرکت‌ها هم رایانش ابری باعث ایجاد تمرکز در داده‌ها و پردازش سازمان می‌شود، داده‌های سازمان یا شرکت در اتاق سرور متمرکز شده و پردازش از سمت کاربران هم در اتاق سرور ذخیره می‌شود. با توجه به این کاربردها بحث رایانش ابری به معنی متمرکز کردن و مدیریت متمرکز اتاق‌های سرور و ارائه سرویس به کاربران است.

اولین سامانه ایرانی رایانش ابری

جعفریان درباره فناوری رایانش ابری در کشور می‌افزاید: طرح اولین سامانه ایرانی رایانش ابری از حدود 10 سال پیش با سامانه بومی مجازی‌سازی آغاز شده است. مجازی‌سازی عنصر پایه‌ای فناوری رایانش ابری و به این معنی است که روی یک سرور می‌توان چندین سیستم عامل را همزمان نصب کرد. این امکان مزایای زیادی مثل کاهش هزینه‌ها و کوچک شدن اتاق سرور دارد. گام بعدی مجازی‌سازی، رایانش ابری است. ما اولین سیستم رایانش ابری را برای جامعه هدف سازمان‌ها و اداره‌ها بومی‌سازی کردیم. به این ترتیب سازمان‌ها می‌توانند سرویس ابر سازمانی یا ابر خصوصی را برای خودشان پیاده کنند. محصول ما یک سیستم است که در اختیار سازمان قرار می‌گیرد و محدوده آن کارمندان و داده‌های خود سازمان است. یکی از پتانسیل‌های این نرم‌افزار نیز بحث صادرات است، زیرا محصول ما یک فناوری پیشرفته (High Tech) محسوب می‌شود.

جعفریان درباره امنیت این نرم‌افزار می‌افزاید: یکی از پارامترهای اصلی محصولات ما در برابر کارفرما بحث امنیت است. امنیت این محصولات از طرف سازمان‌های فناوری اطلاعات و پدافند غیرعامل تایید می‌شود. ما محصول را با پارامترهای امنیتی داخل کشور توسعه داده‌ایم و دغدغه‌های امنیتی این حوزه را هم پوشش می‌دهیم. یکی از مزیت‌های برتری این محصول نسبت به نمونه‌های خارجی نیز همین بحث امنیت نرم‌افزار است.

مدیر عامل شرکت پویش داده نوین درباره مشکلات پیش‌روی این شرکت در توسعه طرح بومی رایانش ابری می‌گوید: یکی از معضلات این محصول بحث حق نشر (Copy Right) در سازمان‌هاست که توانایی رقابت را بسیار محدود می‌کند. نرم‌افزارهای مشابه خارجی به صورت رایگان روی سرورها نصب می‌شوند و فرهنگ استفاده از محصولات داخلی هنوز جا نیفتاده است. البته این موضوعی است که درد مشترک همه تولیدکننده‌های داخلی است.

سپیده شعرباف - جام‌جم

صفحه دانش روزنامه جام جم