PVM یک الگوبرداری و توسعه موفق از KVM

در این مقاله، محتوای ارائه شده توسط جناب آقای محمد نصیری در مورد محصول ایرانی PVM و برگرفته از سایت virtualization.tosinso.com تقدیم شما خواننده محترم می‌گردد.

 

از مهمترین نکات ارائه شده توسط ایشان می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • صداقت شرکت پویش داده نوین
 • PVM یک الگوبرداری بسیار خوب و قابل تقدیر از یک محصول Open Source به نام KVM
 • تولید و پشتیبانی محصول PVM توسط یک شرکت ایرانی که شامل تحریم ها نبوده و در عین حال لایسنس آن نیز براحتی قابل تهیه است.
 • امکان مهاجرت ماشین های مجازی از سایر هایپروایزورها مانند ESXi یا ... به PVM
 • مهاجرت به شرط چاقو
 • قابل اعتماد بودن PVM و شرکت پویش داده نوین

سامانه مجازی سازی PVM

سامانه میز کار مجازی PVM Desktop

ارزش‌های ایجاد شده برای کارفرمایان پویش به واسطه استفاده از PVM

PVM و جداسازی اینترنت از شبکه داخلی

دانلود PVM

اپلاینسهای مجازی پویش (اپلیش Aplish)

از مشاوره رایگان ما استفاده کنید.

 

ضمن تشکر و قدردانی از جناب آقای محمد نصیری، خواهشمند است مقاله ایشان را مطالعه بفرمایید.

 

در دومین قسمت از مطالب آموزشی با عنوان معرفی سامانه های کاملا بومی به سراغ یک Hypervisor ایرانی می رویم . دوستانی که نمی دانند Hypervisor چیست و تا به حال با این اسم آشنا نبوده اند باید با یک تعریف ساده شروع کنیم که همان نرم افزار مجازی سازی یا Virtualization است . هر چند سامانه مجای سازی سرور فراتر از فقط مجازی سازی سرورها و فقط Hypervisor است اما ما می خواستیم که ساده صحبت کنیم . نام این محصول ایرانی PVM است که P تا جاییکه بنده متوجه شدم مخفف نام شرکت تولید کننده آن یعنی شرکت پویش داده نوین است و VM هم که مخفف Virtualization Management یا Virtual Machine Manager می تواند باشد . در گام اول از صداقت این شرکت باید بگویم که برای شخص بنده قابل تقدیر است ، طبیعتا PVM محصولی نیست که از صفر تا صد در ایران نوشته و توسعه داده شده باشد و از این لحاظ یک محصول تماما بومی به حساب نمی آید و در وب سایت شرکت نیز به این موضوع اشاره شده است اما صداقت این شرکت قابل تقدیر و تحسین است که مدعی نمی شوند که PVM از صفر تا صد در ایران طراحی شده است .
 

 1. آدرس وب سایت شرکت تولید کننده
 2. دریافت رایگان نرم افزار و رابط کاربری
 3. مطالب تکمیلی در خصوص PVM
 4. دسترسی به AppLish شرکت
 5. آموزشهای ویدیویی فارسی PVM در توسینسو

 

PVM یک الگوبرداری و توسعه موفق از KVM


PVM یک الگوبرداری بسیار خوب و قابل تقدیر از یک محصول Open Source به نام KVM که مخفف Kernel-based Virtual Machine است و یک محصول مجازی سازی معروف در دنیا است ، می باشد . نکته اینجاست که هیچ اشکالی ندارد شما یک محصول Open Source خارجی را توسعه بدهید و تبدیل به یک محصول بعضا پیشرفته تر داخل بکنید و این ماهیت Open Source در دنیاست . با توجه به اینکه سورس کدهای KVM برای توسعه و پیشرفت این محصول بصورت کامل در اختیار توسعه دهنگان است ، این امکان وجود دارد که سامانه ای بر اصل و پایه KVM اما با امکانات بیشتر و لایسنس غیر رایگان ارائه شود که PVM نمونه موفقی از اینکار است .

 

 

PVM چند نکته قابل تامل دارد که در KVM قطعا وجود ندارد ، این محصول کاملا ایرانی محسوب می شود و البته توسعه های نرم افزاری ایرانی نیز به آن اضافه شده اند و قطعا کارایی آن را نسبت به مدل خارجی بیشتر هم کرده اند ، از طرفی این محصول توسط یک شرکت ایرانی توسعه و تولید و البته پشتیبانی می شود و شامل تحریم ها نمی شود و در عین حال لایسنس آن نیز براحتی قابل تهیه است . شاید یک دید منفی نسبت به این محصول پیدا کرده باشید که محصول کاملا بومی نیست اما باور کنید این مورد اصلا چیز عجیبو غریبی نیست ، شما قطعا برای اینکه کدهای نرم افزاری بنویسید قرار نیست یک زبان برنامه نویسی تولید کنید !! یا اینکه چرخ را از ابتدا طراحی کنید و این در مورد PVM صادق است که از چرخ های موجود استفاده کرده است ، مشکل از جایی شروع می شود که برخی شرکت های ایرانی هیچ اشاره ای به این نمی کنند که چرخ را از کجا آورده اند و خوشبختانه پویش داده منکر این قضیه نیست و این یعنی محصول با صداقت وارد بازار شده است .

 

PVM چه امکاناتی را در اختیار ما قرار می دهد ؟


تقریبا تمام امکاناتی که نرم افزار مجازی سازی KVM در اختیار شما قرار می دهد در PVM هم وجود دارد با این تفاوت که تقریبا اکثر محیط کاری شما بصورت کاملا فارسی وجود دارد و رابط کاربری فارسی کاربرد این نرم افزار را برای ITMAN هایی که مشکل زبان انگلیسی دارند ساده تر کرده است ، شما می توانید ماشین های مجازی که از سایر هایپروایزورها مانند ESXi یا ... هستند را به سمت PVM تبدیل کنید و کلیه فرآیند های مجازی سازی خود را به این محصول مهاجرت بدهید. هر چند خیلی سخت است که بخواهیم با VMware آن را مقایسه کنیم و محصولات آن را تک تک مقایسه کنیم اما می توانیم خوشحال باشیم که از نظر عدم وابستگی محصولی است که در بحث پدافند غیرعامل بسیار کاربرد دارد و اگر مشکلی در نرم افزار وجود داشته باشد تیمی از ایرانی ها وجود دارند که به بررسی و رفع مشکل بپردازند. Load Balancing و Clustering و امکان استفاده از Shared Storage ها و بسیاری از امکانات دیگر می تواند برای سازمان هایی که دغدغه اصلی آنها دسترسی پذیری است در خصوص این محصول جالب باشد . یکی از چیزهایی که در خصوص PVM برای من که در ایران و شرکت های ایرانی کار کرده ام جالب بود مهاجرت به شرط چاقوی این سیستم بود !! مطلبی که در وب سایت این شرکت درج شده بود و حاکی از اعتمادی است که مسئولین این شرکت نسبت به این محصول دارند است . PVM یک سامانه مجازی سازی Type 1 هست و این یعنی خودش به نوعی سیستم عامل است و لایه واسط ندارد و مستقیما در قالب بستر لینوکسی که در دل خود دارد بر روی سخت افزارهای سرور نصب می شود.

 

چگونه به PVM اعتماد کنیم ؟


به چند دلیل شما می توانید به PVM اعتماد کنید ، در وهله اول اینکه شرکت با صداقت کامل تمامی اتفاق ها و بعضا باگ ها و مشکلاتی که در خصوص محصولش وجود دارد را شناسایی می کند و برای آنها بسته های به روز رسانی ارائه می کند. PVM یک محصول غیر حرفه ای نیست ، شرکت پویش داده قدمتی بیشتر از 10 سال در کشور دارد و جالبترین موضوع اینکه این شرکت طبق روال همیشگی در تهران نیست که بتواند از رانت های دولتی و ... برای خودنمایی محصولش استفاده کند. شما می توانید آن را دانلود و نصب کنید و تست کنید و اگر خوشتان آمد در سازمانتان استفاده کنید. PVM صراحتا دلایل استفاده از KVM به عنوان بستر توسعه نرم افزار خودش را اعلام کرده است ، PVM تست های خودش را در شهرستان یزد و بر روی محیط های سازمانی انجام داده است و بعضا توانسته در محیط های عملیاتی نیز موفق عمل کند ولی این موفقیت نباید محدود به استان یزد باشد و باید ما حمایت کنیم که بتوانیم از این محصول یک محصول جهانی معرفی کنیم . یکی از پیشنهادات و انتقاداتی که همینجا می توانم از توسعه دهندگان و مالکین این نرم افزارها داشته باشم این است که هم برای وب سایت شرکت و هم برای خود نرم افزار حتما با یک کارشناس رابط کاربری و تجربه کاربری ( UI UX ) مشاوره کنند و ویترین کاری خودشان را خیلی خوب نمایش بدهند ، خیلی از افراد متخصص متاسفانه تنها فکرشان چهره ظاهری محصول است و این شلختگی در وب سایت و رابط کاربری می تواند آنها را در انتخابشان مردد کند.

PVM مستندات آموزشی و مستدل و البته گزارش های دقیقی در خصوص نرم افزار ارائه می دهد که به خوبی نشانگر پشتوانه قوی علمی پشت تولید این محصول و ارزش قائل شدن به دانش مشتریان است . PVM نوآوری هایی که بر روی محصول خودش انجام داده است را کاملا اطلاع رسانی می کند هرچند من هر چقدر خواندم از این نوآوری ها سر در نیاوردم ولی اطلاع رسانی ها قابل تقدیر است اما از مسئولین این شرکت می خواهیم که به زبان بسیار ساده از این سه نوآوری در این محصول در زیر همین مقاله توضیحاتی ارائه کنند . PVM دارای کلی تقدیرنامه و تندیس و ... است که برای من به عنوان مالک بزرگترین وب سایت فناوری اطلاعات ایران هیچ ارزشی ندارند !!! یعنی تنها چیزی که در خصوص این نرم افزار باعث اعتماد کردن به آن نمی شود همین تندیس ها و تقدیرنامه هایی است که بعضا فقط به درد استفاده به عنوان خاک انداز می خورند !!! بگذریم !! بنده صراحتا با گواهینامه هایی که در ایران به هر کسی ممکن است داده شود محصولی را قضاوت نمی کنم همانطور که در جشنواره وب و مافیای اینترنتی ایران علاقه ای به ورود ندارم اما آنقدر پارامترهای مثبت برای اعتماد به این محصول وجود دارد که می توان از این لکه ننگ ( تندیس و تقدیرنامه ) به راحتی عبور کرد. یکی از چیزهایی که از نظر من در وب سایت پویش داده جالب بود قسمت AppLish در این وب سایت است که امکان ارائه انواع ماشین های مجازی آماده در بستر PVM را به شما می دهد ، برای مثال شما می توانید یک سرور مجازی آماده LAMP در این سامانه دانلود و بدون نیاز به تنظیمات در شبکه اجرا کنید که اینکار با اینکه یک چیز متداول در بین تولید کننده های Hypervisor در دنیا است اما در ایران برای اولین بار است که مشاهده می شود یک شرکت ایرانی دست به این اقدام می زند . و در انتها چیزی که از نظر بنده حداقل باعث اعتماد کردن به این محصول می شود خودم هستم !!!

هیچوقت از کسی برای نوشتن مطلبی نه پول گرفته ام و نه تعارفی با کسی دارم ، برای محصولات داخلی باید ارزش قائل شد تا رشد کنند و انتقاد سازنده باعث رشد می شود و ما کاری که در توسینسو می توانیم انجام بدهیم همین معرفی های محصولات بومی و انجام تبلیغات در حد امکان برای حمایت از آنها می باشد. قبلا در خصوص PVM آموزشهای کاملا رایگانی توسط مهندس عابدینی در وب سایت بصورت ویدیویی قرار گرفته است که پیشنهاد می کنم آنها را ببیند چیزی از شما جز کمی حجم اینترنتی کم نمی شود و شاید همین آموزش باعث ایجاد یک تحول برای سازمان شما شود . برای شرکت پویش داده آرزوی موفقیت داریم و امیدواریم دوستان دیگر اگر سامانه های بومی دیگری می شناسند به ما معرفی کنند تا بعد از بررسی و تجزیه و تحلیل در وب سایت معرفی شوند.